Data urodzenia Chojnackiej jest tematem sporu. Niektóre źródła, jak Wikipedia, sugerują, że przyszła na świat 11 października 1900 roku, natomiast dokumenty aktorki wskazują na ten sam dzień w 1905 roku. Wiemy z całą pewnością, że zmarła 23 grudnia 1992 roku. Napis na jej nagrobku głosi: “Żyła 92 lata”, co sugeruje wcześniejszą datę urodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoją karierę sceniczną Chojnacka rozpoczynała w latach 20. w miastach jak Sosnowiec, Poznań i Warszawa. Stopniowo zyskała także uprawnienia reżyserskie i od 1947 roku nauczała w PWSA w Łodzi (dziś PWSFTviT), przyczyniając się do kształcenia wielu polskich aktorów. Na dużym i małym ekranie pojawiła się m.in. w takich produkcjach jak “Awantura o Basię” i “Chłopi”.
Współpraca z UB, donosy na kolegów
Chojnacka nie kryła swoich lewicowych przekonań i publicznie poparła wprowadzenie stanu wojennego. Była członkinią PZPR od 1948 roku. Po jej śmierci okazało się, że była zagorzałą zwolenniczką Józefa Stalina. Onet przypomniał wywiad z 2011 roku z aktorem Damianem Damięckim.
Damięcki opowiedział o tym, jak jego ojciec, Dobiesław Damięcki, został aresztowany za działalność w Polskiej Organizacji Bojowej, a Chojnacka miała zeznawać przeciwko niemu. Podczas konfrontacji w UB miała powiedzieć: “Ty, twoja żona i twoje dzieci zgnijecie na więziennej słomie”. W domu określali ją jako “matkę chrzestną”.
Damian wspomniał też o oszustwach finansowych, które miały być udziałem Chojnackiej, w tym niejasnej sprawie sprzedaży miejsc w pierwszym rzędzie teatralnej widowni na własną rękę.
Aktor wyznał również, że Chojnacka miała donosić do UB także na rodziny Kreczmarów i Zapasiewiczów, kończąc swoje wspomnienia stwierdzeniem: “Wielka aktorka, a tak podły człowiek!”.
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” opowiadamy o hitowej polskiej komedii “Rozwodnicy” na Netfliksie, zastanawiamy się, czy Demi Moore dostanie Oscara, czy Złotą Malinę za “Substancję” i zdradzamy, co dzieje się na planach filmów i seriali. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS