A A+ A++

Po raz pierwszy astronomowie zarejestrowali, że dżety jednej z odległych galaktyk zmieniły swój ruch i nagle okazały się skierowane w stronę Ziemi. W ten sposób jądro tej galaktyki zmieniło się z kwazara w blazar. 

Kwazar i blazar to dwa różne typy aktywnych jąder galaktyk, które wykazują intensywne emisje promieniowania elektromagnetycznego. Różnią się one jednak głównie sposobem w jaki te emisje są obserwowane.

Kwazary to aktywne jądra galaktyk, które znajdują się w odległości rzędu miliardów lat świetlnych od Ziemi. Ich nazwa pochodzi od skrótu anglojęzycznego “quasi-stellar radio sources” (kwazistellarne źródła radiowe), ponieważ pierwotnie były one odkrywane jako bardzo jasne źródła radiowe, które wydawały się być na pierwszy rzut oka gwiazdami. Kwazary wykazują intensywne emisje w zakresie promieniowania elektromagnetycznego od fal radiowych do promieniowania rentgenowskiego.

Blazary, z drugiej strony, to specjalny typ kwazarów, który emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego skierowaną w stronę Ziemi. Oznacza to, że w przypadku blazarów obserwujemy je jako bardzo jasne źródła w zakresie promieniowania gamma, rentgenowskiego, ultrafioletowego, światła widzialnego i radiowego. Blazary wykazują również zmienność jasności w krótkim czasie, co oznacza, że ich jasność może zmieniać się w ciągu kilku godzin lub dni.

W tym konkretnym przypadku mówimy o galaktyce o numerze PBC J2333.9-2343, której odległość wynosi 656,8 miliona lat świetlnych. Wcześniej jego relatywistyczne dżety czyli skoncentrowane w spolaryzowany sposób emisje promieniowania elektromagnetycznego, nie były skierowane w stronę Ziemi, więc jego jądro uważano za kwazar.

Astronomowie postanowili jednak dokładniej zbadać galaktykę za pomocą różnych teleskopów. Stwierdzono więc, że blazar galaktyki jest skierowany w stronę Ziemi. Okazało się, że w pewnym momencie kierunek strumieni zmienił się o 90 stopni. Możliwe było również ustalenie rozmiaru galaktyki – jej średnica wynosi 4 miliony lat świetlnych. Na przykład nasza Droga Mleczna ma 100 tysięcy lat świetlnych.

Dżety kwazarów zmieniały wcześniej kierunek już wcześniej, ale tylko zmieniając biegunowość. Takie zjawisko jak teraz zostało odkryte po raz pierwszy. Wciąż nie jest znane co spowodowało to zdarzenie,. Być może było to spowodowane łączeniem się galaktyk lub wznowieniem aktywności czarnej dziury. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJednostronny mecz Fręch
Następny artykułMarsz w obronie dziedzictwa św. Jana Pawła II w Tarnowie