Galeria Arsenał 1 czerwca o godz. 18 zaprasza na wystawę wirtualną „Solidarność i sprawstwo”. Adres: solidarityandagency.online.
Galeria Arsenał jest jeszcze zamknięta do bezpośredniego zwiedzania, ale cały czas dzieli się ze swoimi widzami zbiorami online na Facebooku i stronie internetowej. Za kilka dni zaś podzieli się projektem, którego pomysł narodził się w sytuacji szczególnej i jest poniekąd reakcją na to, co się wydarzyło i wydarza. Jest też przede wszystkim opowieścią o nastrojach, przeformułowaniu naszego życia i myśleniu o wspólnocie w obliczu wydarzeń zaskakujących i kryzysowych.
Adelina Cimochowicz, Bez tytułu, fotografia cyfrowa z cyklu Naga Ja Gaja, 2020 Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe
Galeria Arsenał. Rozmowa o solidarności
– Projekt „Solidarność i sprawstwo” zainicjowałyśmy w Galerii Arsenał w Białymstoku podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, kiedy 12 marca 2020 roku zamknięto instytucje kultury w Polsce. Do rozmowy o solidarności w kryzysie inspirowała nas Rebecca Solnit, przekonująca, że to właśnie w momentach katastrofy stajemy się solidarni, altruistyczni i empatyczni – opowiadają kuratorki wydarzenia: Eliza Urwanowicz-Rojecka z Galerii Arsenał w Białymstoku oraz Katarzyna Różniak, historyczka sztuki. – W ostatnich tygodniach wszyscy obserwowaliśmy akcje samopomocowe i solidarnościowe na ogromną skalę i w małych społecznościach lokalnych. Pomimo konieczności „społecznego dystansowania”, a może właśnie z jej powodu, znajdowałyśmy i znajdowaliśmy sposoby na działania wspólnotowe.
I o tym w swoich pracach opowiadają zaproszeni do wystawy artyści. Przy tworzeniu jej wirtualnej odsłony pracowało ponad 30 artystów i kuratorów z Polski z zagranicy.
– Artystki i artyści prezentowani na wystawie kładą nacisk na postawy sprawcze i solidarne. Mamy nadzieję, że taki sposób obrazowania i upamiętniania kryzysu – chociaż tylko cząstkowy – może być inspiracją do dalszego praktykowania solidarności, wyobraźni, wiary w przyszłość i sprawczość każdego i każdej z nas. Koniec tej historii nie został jeszcze napisany – mówią kuratorki projektu.
Monika Drożyńska, Dwa, 2020, flaga, haft ręczny na tkaninie bawełnianej (prezentacja w przestrzeni realnej) Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe
Twórcy
Lista autorów jest długa. Są to: Adelina Cimochowicz, Monika Drożyńska, Galeria Komputer, Barbara Gryka, Juliana Höschlová, Magdalena Kosek, Daniel Kotowski, Diana Lelonek i Edka Jarząb, Marta Mariańska, Rita Müller, Arek Pasożyt, Shukhliada i Szkoła Photinus Studio (autorki i autorzy projektu: Yevhenii Arlov, Anna Ivchenko, Max Nykyforiv, Oleksandr Reznikov, Oleksandr Sirous, Igor Sokolov, Yevhenii Svystun, Dmytro Tentiuk, Taira Umarova, Mykhailo Vybodovskyi; kuratorki i kuratorzy projektu: Lera Polianskova, Max Robotov, Ivan Svitlychnyi), Marta Romankiv, Ala Savashevich, Sergey Shabohin, Katya Shadkovska, Jana Shostak, Jaśmina Wójcik i Jakub Wróblewski, Weronika Zalewska, Paweł Żukowski.
Nad produkcją czuwała Ewa Chacianowska, współpraca przy projekcie – Tomek Pawłowski, za projekt strony internetowej i identyfikację wizualną odpowiada Michał Szota.
Słoik z Zakwasem, fotografia cyfrowa, Karczmisko, kwiecień 2020 Fot. Galeria Arsenał/Materiały prasowe
Do muzeum w maseczce
W Polsce muzea i galerie sztuki po blisko dwumiesięcznym zamknięciu otwierać można było 4 maja. Ale w chwili gdy rząd to ogłaszał, jasne było, że to tylko teoria. W praktyce placówki musiały zastosować się do wytycznych Ministerstwa Kultury i Sztuki wynikających z wprowadzenia reżimu sanitarnego, co oznaczało, że proces udostępniania muzeów zwiedzającym jeszcze chwilę potrwa, a tempo otwierania będzie już indywidualne dla poszczególnych placówek.
Zwiedzanie w maseczce, limity osób. Muzeum Podlaskie i jego oddziały już czynne
Zniesienie zakazu zwiedzania nie oznaczało też nakazu otwarcia – decyzję o dacie otwarcia pozostawiono organom prowadzącym. Co skutkuje tym, że w innym terminie otwarte zostały placówki prowadzone przez samorząd województwa podlaskiego (Muzeum Podlaskie z oddziałami czynne jest od 12 maja, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – otwarte zostało trzy dni wcześniej), a w innym terminie – placówki miejskie. Prezydent Białegostoku ogłosił, że podległe mu placówki zostaną otwarte najszybciej 1 czerwca, choć i to nie było datą wiążącą – istotne jest odpowiednie sanitarne przygotowanie każdej instytucji do przyjmowania gości.
W przypadku Galerii Arsenał – placówka przy ul. Mickiewicza 2 zostanie otwarta 20 czerwca – tego dnia zostaną otwarte dwie, właśnie przygotowywane wystawy.
Galeria Arsenał. Nowe wystawy czasowe
Będą to ekspozycje:
*„Anbar. Ćwiczenia z mimikry” (prezentacja najnowszych prac polsko-egipskiej artystki Jasminy Metwaly, która blisko 10 lat temu zaangażowała się w działalność aktywistyczną w trakcie tzw. arabskiej wiosny; od tamtej pory jej twórczość oscyluje wokół tematów związanych z systemami społecznej kontroli, prawem i taktykami obywatelskiego oporu).
*„Wiosna na osiedlu Bema” (wystawa dotycząca polityki historycznej i nekroprzemocy. „Zarówno tej dotyczących ciał – odgrzebywanych, transportowanych, pokazywanych – jak w wypadku szczątków gen. Józefa Bema; ale także nekroprzemocy symbolicznej: martwe ciała mają też tę zaletę jako symbole, że nie są już w stanie za siebie przemówić (choć kiedyś mogły), można zatem przypisać im słowa i idee, jakie się chce” – czytamy w materiałach do wystawy.
Zobaczymy na niej prace m.in. artystów takich jak: Krzysztof Gil, Nikolay Karabinovych, Przemek Branas, Paweł Baśnik, Prawvdoliub Ivanov, Martyna Jastrzębska, Konrad Kuzyszyn, Diana Lelonek, Damian Rumiancew, Konrad Smoleński. Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z białostockich osiedli skupionego wokół ulicy generała Józefa Bema, której nazwa została nadana równe 90 lat temu. Wydarzenia towarzyszące wystawie będą odbywać się m.in. na Osiedlu Bema.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS