A A+ A++

Miękkie narzędzia przy narastającym braku leków nie wystarczają. W Europie dyskutuje się m.in. o skróceniu ochrony patentowej oraz unijnym lub brytyjskim państwowym producencie leków – twierdzi Jerzy Przystajko, farmaceuta i kandydat Lewicy do Sejmu.

– Polska zmaga się z brakami podstawowych leków. Nie jesteśmy w tym niestety wyjątkiem na świecie. Podobne problemy występują w całej UE oraz w USA. Dyskusja publiczna w kraju skupia się na nielegalnym wywozie. Jednocześnie rozwiązania, które pomogłyby długofalowo zapewnić Polsce bezpieczeństwo lekowe rzadko przebijają się w debacie – mówi Polityce Zdrowotnej Jerzy Przystajko.  I dodaje, że na świecie dyskutowana jest coraz częściej w głównym nurcie polityki, zmiana podejścia do produkcji leków.

– Nietrudno to zrozumieć, żyjemy w czasach bezwzględnego pompowania cen podstawowych medykamentów i globalnego kryzysu związanego z ich niewystarczającymi dostawami. W 2016 WHO wydała rekomendacje dla państw i ponadnarodowych instytucji wskazując między innymi wymianę informacji, uczciwą wycenę leków i transparencję jako możliwe rozwiązania – wyjaśnia farmaceuta. 

Działania rządu bez rezultatu?
– Niestety, braki narastają i coraz dotkliwiej widać, że “miękkie” narzędzia mogą okazać się niewystarczające.  Na całym świecie w ostatnim czasie pojawiają się więc dalej idące pomysły: wiosną Francja wyszła z inicjatywą stworzenia unijnego producenta leków. Lider opozycji w Wielkiej Brytanii – Jeremy Corbyn też widzi produkcję leków przez państwo jako sposób na zapewnienie dostaw i obniżenie cen. Labour w swoim programie wychodzi również z odważnym pomysłem odejścia od obecnego systemu zachęt do innowacji lekowych, opartego o długą ochronę patentową i okresy wyłączności. W zamian proponują system oparty o ideę “De-linkage”, czyli rozprzężenia cen leków i zachęt do innowacji, dyskutowaną gorąco przy okazji Fair Pricing Forum Światowej Organizacji Zdrowia – wymienia Przystajko. Więcej na ten temat tutaj

Produkcja non profit

– W Stanach Zjednoczonych powstają już dziś producenci leków, działający w formule non-profit (np. https://civicarx.org/), a ubiegająca się o nominację w wyborach prezydenckich Elizabeth Warren zapowiada państwową produkcję leków podstawowych w tym insulin – wyjaśnia kandydat Lewicy. Więcej na ten temat tutaj

I stwierdza, że w światowej polityce lekowej nadszedł czas zmian. – W Polsce mamy podobne problemy i warto debatować o ich rozwiązaniu. Lewica proponuje inwestycję w publicznego producenta leków podstawowych połączoną z wspieraniem krajowych producentów. W ten sposób możemy zapewnić Polsce długofalowe bezpieczeństwo lekowe. Wierzę, że uda się przekonać do tego rozwiązania opinię publiczną i polski sejm. I że w Polsce przyszłości dzięki temu zapomnimy co znaczy niedostępność podstawowych leków w aptekach – podkreśla polityk.

Aleksandra Kurowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo na obiad: Dyniowe kopytka z gulaszem z jesiennych warzyw
Następny artykułAreszt dla podejrzanych o pozbawienie wolności dziewięciolatka