Jednostki zostały zbudowane w stoczni German Naval Yards Kiel GmbH. Pierwszy okręt został już dostarczony Izraelowi, a w ciagu najbliższego roku trafią do niego kolejne trzy: „Oz” (męstwo), „Atzmaut” (niepodległość) i „Nitsakhon”(zwycięstwo). Są one przystosowane do ochrony morskich granic, w tym podziemnych złóż gazu ziemnego.
”Cechą wyróżniająca tych jednostek będzie bardzo silne uzbrojenie. Składać się ono będzie z 76 mm armaty uniwersalnej Leonardo Oto Melara Super Rapid oraz dwóch 25 mm systemów artyleryjskich Rafael Typhoon. Za obronę przed zagrożeniami z powietrza odpowiadać będą dwa systemy rakietowe: średniego zasięgu Barak-8 produkcji Israel Aerospace Industries z 32-komorową wyrzutnią pionową oraz obrony bezpośredniej C-Dome Rafaela wykorzystujący dwie 20-komorowe wyrzutnie pionowe” – pisze Andrzej Nitka na łamach Defence24.pl
Złoża gazu ziemnego na wodach terytorialnych Izraela odkryto na początku XXI wieku. Obecnie 70% energii elektrycznej zużywanej przez ten kraj pochodzi ze spalania gazu ziemnego.
Największe złoże w Izraelu to “Lewiatan”. Jego zasobność szacuje się nawet na 600 miliardów metrów sześciennych. Obecnie wydobywany z niego gaz trafia do Jordanii, Egiptu oraz na rynki lokalne. Rozważane jest zaangażowanie w dynamicznie rosnący rynek LNG, ale problemem są obecnie kwestie infrastrukturalne. W związku z tym rozważane są scenariusze dot. wykorzystania egipskich terminali lub budowa pływającej jednostki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS