Wynagrodzenia lekarzy powinny być adekwatne do ich kwalifikacji, a zmiany w wynagrodzeniach, które mają miejsce z dniem 1 lipca 2024 roku “niwelują różnice płacowe pomiędzy „nauczycielami” i „uczniami” w wielu specjalizacjach lekarzy i lekarzy dentystów” – zauważa Naczelna Rada Lekarska.
Naczelna Rada Lekarska (NRL) przyjęło stanowisko w sprawie wynagrodzeń lekarzy. Jak “stwierdza z niepokojem” NRL “regulacje wprowadzające zmiany w wysokości wynagrodzeń pracowników systemu ochrony zdrowia od 1 lipca 2024 r. niwelują różnice płacowe pomiędzy „nauczycielami” i „uczniami” w wielu specjalizacjach lekarzy i lekarzy dentystów.”
Samorząd lekarski zwraca uwagę, że konsekwencją braku proporcjonalnego wzrostu płacy lekarzy specjalistów, w stosunku do lekarzy w trakcie specjalizacji będzie pogłębienie procesu ich rezygnacji z prowadzenia szkolenia.
Od dziś obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia
“Wyrażając zadowolenie z podnoszenia wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizacje w trybie rezydentury, uważamy, że ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest właściwe kształtowanie polityki płacowej, w sposób adekwatny do posiadanych kwalifikacji” – czytamy w komunikacie Izby.
Lekarze postulują przy tym, aby przy okazji wzrostu wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizację w trybie rezydentury, odpowiednio zwiększyć kwotę dodatku do wynagrodzenia dla kierownika specjalizacji, która “od 2021 r. nie była waloryzowana.”
Przypominamy, że konsekwentnym postulatem samorządu lekarskiego jest trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty – czytamy w komunikacie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS