A A+ A++

Izba Gmin zebrała się w sobotę rano na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie przyjęcia umowy brexitowej, która została w czwartek wynegocjowana przez Borisa Johnsona w Brukseli. Na sali było momentami bardzo burzliwie. Już w trakcie posiedzenia okazało się, że najważniejsze głosowanie wcale nie będzie dotyczyło umowy, lecz poprawki zgłoszonej przez sir Olivera Letwina i Hilarego Benna. Jej celem jest uniknięcie “przypadkowego brexitu bez umowy”, czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października.

Brexit. Jest nowa umowa. Wielka Brytania podejmie ostateczną decyzję. Boris Johnson walczy o poparcie

Kilka minut przed 16 odbyło się głosowanie nad poprawką. Ostatecznie poparło ją 322 członków Izby, przeciw było 306 posłów.

Przyjęcie poprawki oznacza, że zgodnie z ustawą o wyjściu z UE (tzw. ustawą Benna) Johnson będzie się musiał zwrócić do Brukseli o przesunięcie terminu do 31 stycznia 2020 r. W tej sytuacji według rządu głosowanie nad poparciem porozumienia w sobotę byłoby bezcelowe.

Premier Johnson nie był zadowolony z wyniku głosowania i groził, że przeprowadzi brexit zgodnie z wcześniejszymi planami. Po głosowaniu członkowie Partii Konserwatywnej ostentacyjnie zaczęli opuszczać salę.

Umowa wynegocjowana przez Johnsona

W czwartek na porozumienie wyrazili zgodę europejscy przywódcy. Głównym punktem nowej umowy jest rozwiązanie kwestii tzw. backstopu, czyli granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zgodnie z porozumieniem, “twarda granica” nie powstanie, a Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej procedurze celnej. Na towary przeznaczone na unijny rynek cła będą nakładane zgodnie z zasadami unijnymi, natomiast na towary, którą mają trafić poza rynek UE, cła będą nakładane zgodnie z prawem brytyjskim.

– Nie ma lepszego rozwiązania niż to, do którego przekonuję – mówił Johnson.

Poza tymi dwoma postanowieniami, umowa jest bardzo podobna do tej wynegocjowanej w zeszłym roku przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May.

Wynik głosowania od początku był trudny do przewidzenia. Rządząca Partia Konserwatywna nie ma większości w Izbie Gmin, a oprócz DUP głosowanie przeciw porozumieniu zapowiedziały wszystkie partie opozycyjne. O przyjęciu bądź odrzuceniu umowy zadecydowały pojedyncze głosy posłów niezależnych.

Theresa May poparła porozumienia wynegocjowane przez Johnsona

Zabierająca w Parlamencie głos Theresa May, była brytyjska premier, zdecydowanie poparła porozumienie z Unią Europejską wynegocjowane przez jej następcę Borisa Johnsona.

Była brytyjska premier kategorycznie opowiedziała się przeciw nowemu referendum w sprawie brexitu. Tłumaczyła, że nie można powtarzać głosowania “dlatego, że ludziom po prostu nie podobają się wyniki pierwszego”.

– Głosowanie za porozumieniem jest jedynym sposobem na uniknięcie brexitu bez porozumienia – powiedziała.

Wersja umowy, którą wynegocjował jej rząd, jest bardzo podobny do umowy wynegocjowanej przez Johnsona. Usunięto z niego jeden kluczowy element – tzw. irlandzki backstop, który według krytyków groził tym, że Wielka Brytania na stałe zostanie związana unijnymi regulacjami celnymi.

, którzy protestowali przeciwko przeciągającym się procedurom brexitowym. Brytyjczycy są już bardzo zmęczeni przeciągającym się brexitem i tym, że jego termin wciąż jest przekładany. Uczestnicy protestu domagali się, by uzgodnione z Unią Europejską porozumienie w sprawie warunków brexitu poddać pod głosowanie w referendum.

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

4h temu

GośćRok 2057 Izba Gmin przegłosowała odroczenie Brexitu o dwa lata. Bruksela się zgadza.

4h temu

LampeduzaBez kitu! To taki brytyjski Kaczyński! Jak coś nie po jego myśli to prawo nie ma znaczenia – foch i zrobi po swojemu! Zafajdane dyktatorki jeden z … Czytaj całość

4h temu

fiveoclockTo dopiero herbaciarze jego mać ! 🙂

Rozwiń komentarze (139)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: ostatnie chwile głosowania w budżecie obywatelskim
Następny artykułWielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu