Sejm po ponad czterech miesiącach prac ostatecznie przyjął nowelizację ustawy o SN. Jest ona realizacją kamieni milowych uzgodnionych z KE i ma pozwolić na odblokowanie miliardów euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.
Korekty proponowane przez Senat w czwartek przepadły. Miały one jeszcze mocniej łagodzić skutki reform przeforsowanych przez PiS w 2017 r.
Nowela ma wejść w życie w lipcu. Izba Dyscyplinarna ma zostać zlikwidowana, ale jej członkowie będą mogli orzekać w innych izbach SN lub przejść w stan spoczynku – Senat chciał ich tego pozbawić, ale Sejm to odrzucił. Członkowie ID będą też mogli uczestniczyć w losowaniu do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Ma tam orzekać 11 osób.
Czytaj więcej
Sejm przesądził też, że orzeczenia ID nie będą z mocy ustawy automatycznie unieważnione – jak chciał Senat. Ale będzie możliwość ich weryfikacji przed nową izbą.
KPO wciąż niepewne
Opozycja twierdzi, że za poprawkami Senatu przemawiał szacunek dla praworządności, a strona rządowa odpierała, że sędziowie są nieusuwalni, a ustawą nie zmieniano nawet najgorszych wyroków PRL.
Ustawę musi jeszcze podpisać Andrzej Duda, ale zmiany przyjęte przez większość rządową aprobowała w ciągu prac prezydencka minister.
Czytaj więcej
Czy to odblokuje pieniądze na KPO? Nie wiadomo. Parlament Europejski skrytykował Komisję za akceptację polskiego KPO. W przegłosowanej w czwartek rezolucji eurodeputowani uznali, że KE powinna była się wstrzymać z tą decyzją do czasu, aż Polska wykona wszystkie wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE związane z praworządnością. Apeluje do KE o niewypłacanie pieniędzy, dopóki tak się nie stanie, a przynajmniej dopóki Polska nie spełni dokładnie kamieni milowych.
Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM
Najbardziej opiniotwórcze medium w maju 2022 r. cytowane 1 875 razy
CZYTAJ WIĘCEJ
Spór między eurodeputowanymi a KE pod wodzą Ursuli von der Leyen dotyczy statusu sędziów ukaranych już przez likwidowaną ID SN. TSUE uznał wyroki ID za nielegalne, co oznacza, że ci sędziowie powinni być natychmiast przywróceni do orzekania. Tymczasem w KPO zapisano, że powinno … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS