Trwają zapisy na IX Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych. Tematem tegorocznej edycji jest „Sakrament pokuty, odpusty i namaszczenie chorych”. Konkurs został objęty przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdę SAC patronatem honorowym KEP.
Konkurs jest organizowany od 9 lat przez Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris działające na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a każda jego edycja przyciąga wielu młodych ludzi z całej Polski zainteresowanych zgłębianiem prawa kanonicznego – w zeszłorocznej edycji udział wzięło blisko 900 uczniów szkół średnich.
„Wątki tematyczne tegorocznego konkursu — sakramenty pokuty i namaszczenia chorych oraz odpusty — łączy wspólny mianownik: miłosierdzie Boże. Z zagadnieniem odpustów wiąże się wiele stereotypów i kontrowersyjnych opinii, od czasów Marcina Lutra aż do dzisiaj. Tymczasem warunkiem otrzymywania odpustów jest wejście na drogę nawrócenia, a ich rola jest łatwiejsza do zrozumienia w perspektywie sakramentów uzdrowienia. Proponując tę tematykę, chcemy zachęcić uczniów do pogłębienia swojej wiedzy, a także przyczynić się do zrozumienia aktualności i praktycznego wymiaru przepisów prawa kościelnego, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego Roku Jubileuszowego.” – zaznacza ks. dr Jan Dohnalik, opiekun koła naukowego.
Konkurs jest doskonałą okazją dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, aby w atmosferze zdrowej rywalizacji poznali zagadnienia z zakresu prawa kanonicznego, rozwijali swoje pasje i nawiązywali nowe znajomości. Finał konkursu odbędzie się 9 kwietnia 2024 roku w Auli im. Jana Pawła II na Kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W ubiegłym roku konkurs zgromadził około 900 uczestników, z których 150 zakwalifikowało się do finału, wykazując się wiedzą na temat Ludu Bożego. Laureaci mogą liczyć na indeks na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak tablety i czytniki ebooków.
,,Jako finalista Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego i szczęśliwy zdobywca indeksu na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, chciałbym podzielić się moimi refleksjami. Udział w konkursie otworzył przede mną drzwi do fascynującego świata prawa kanonicznego. Dzięki niemu nie tylko zgłębiłam wiedzę na temat sakramentów i ich znaczenia w życiu Kościoła, ale także poznałam wspaniałych ludzi, którzy podzielają moją pasję.’’ – podkreśla Zuzanna Żebrowska, prezes Zarządu KN Regula Iuris. „Studia na tym wydziale są dla mnie nie tylko krokiem w kierunku kariery, ale także sposobem na rozwijanie duchowej i intelektualnej pasji, która towarzyszy mi od lat. Zachęcam wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w tym niezwykłym konkursie! To nie tylko świetna okazja do nauki, ale także szansa na nawiązanie nowych znajomości i odkrycie własnych pasji!” – zachęca studentka.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia szkół, dokonywane przez nauczycieli, przyjmowane są do 2 listopada 2024 r. do godz. 23:59. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://forms.office.com/e/kpQ4icwEBC .
Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris zostało założone w 2015 roku przez Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa Kanonicznego chcących rozwijać swoje naukowe zainteresowania. Misją Koła jest tworzenie przestrzeni do realizacji naukowych pasji, co jest możliwe dzięki organizacji wykładów otwartych, współtworzeniu konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz wydawaniu publikacji naukowych. Tradycją Koła są także zagraniczne wyjazdy naukowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS