A A+ A++

ITS z założenia ma upłynnić jazdę samochodów, ale także priorytetowo traktować komunikację miejską. Jak to wygląda w praktyce? System wskazuje, w którym miejscu w mieście tworzy się korek i dostosowuje zmiany świateł na sąsiednich skrzyżowaniach, tak aby jak najszybciej go rozładować.

W Opolu system obejmie ok. 50 skrzyżowań, przy jezdniach zamontowane zostaną elektroniczne tablice informujące m.in. o sytuacji na ulicach, stanie dróg, pogodzie czy jakości powietrza i poziomie hałasu.

Detektory na skrzyżowaniach

Powstanie też specjalny serwis internetowy, w którym znajdą się informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych na najważniejszych parkingach w mieście, dostępności rowerów w miejskich wypożyczalniach, a także o odjazdach autobusów MZK i pociągów.

W wielu miejscach przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w przyciski wzbudzające sygnalizację świetlną, a także przyciski włączające głosowe informacje o kierunku przejścia oraz jego architekturze. Na skrzyżowaniach będą też detektory reagujące na pojawienie się rowerów i dostosowujące cykle świateł. Wszystkim będzie sterować Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, które powstanie w Parku Naukowo-Technologicznym.

Uwolnienie Opola od spalin

W piątek w ratuszu Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podpisał umowę z firmą Sprint S.A. na wdrożenie systemu.

– Dzięki niemu zdecydowanie zwiększymy płynność ruchu na ulicach miasta. Poza tym łatwiej będzie się poruszać pojazdom komunikacji publicznej i liczę, że dzięki temu do autobusów przekona się jeszcze więcej mieszkańców. W końcu wszystkim nam zależy na uwolnieniu stolicy regionu od spalin – informuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Warszawska firma Sprint S.A., która wygrała przetarg na utworzenie systemu w Opolu, wcześniej ITS wdrażała w wielu miastach Polski, m.in. Trójmieście, Olsztynie, Bydgoszczy, Łodzi i Rybniku.

Swoje prace wyceniła na 37,8 mln zł. To pierwszy etap prac. Drugi to obsługa systemu, na którą ratusz musi ogłosić kolejny przetarg. Jak podkreślają urzędnicy, to wcale nie musi być firma, która system wybuduje.

ITS na ulicach Opola ma zacząć działać do 2024 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy nie wystąpi obowiązek zapłaty exit tax?
Następny artykułJędrzejowska Spółdzielnia Mleczarska postawiona w stan likwidacji