A A+ A++

W tym roku przypada 900-lecie istnienia Zakonu Norbertańskiego. Organizacja wyjątkowego jubileuszu w Polsce spoczęła głównie na dwóch ostatnich, istniejących do dziś wspólnotach norbertańskich: w Krakowie oraz Imbramowicach w diecezji kieleckiej.

Powstanie zakonu datuje się na 1121 rok. Dokładna, historyczna data 900 lat od złożenia ślubów zakonnych przez pierwszą grupę Norbertanów we Francji przypadnie w Noc Bożego Narodzenia z 24 na 25 grudnia tego roku. Świętowanie jubileuszu trwa już od I Niedzieli Adwentu ubiegłego roku. Zakończy się 9 stycznia 2022 roku, w Niedzielę Chrztu Pańskiego.

Jak mówi siostra Faustyna Maria Przybysz, przeorysza Klasztoru Sióstr Norbertanek Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach, uroczyste otwarcie roku jubileuszowego miało miejsce 28 listopada 2020 roku w prastarym Opactwie Ojców Norbertanów w Pradze, gdzie obecnie spoczywają szczątki Ojca Założyciela zakonu, Świętego Norberta. Ważnym momentem uroczystości inaugurujących jubileusz było odkrycie na widok publiczny i uczczenie tych relikwii.

– Rok Jubileuszowy jest bardzo ważnym i wyjątkowym wydarzeniem historycznym dla licznych wspólnot norbertańskich rozsianych na wszystkich kontynentach wokół globu. Ma bardzo wiele wymiarów, bo poza poziomem duchowym, czysto religijnym, ogromne znaczenie ma także wymiar historyczny 900-lecia, wymiar społeczny, kulturowy i wiele innych – podkreśla siostra.

Dodaje, że przygotowania do obchodów trwają już od kilku lat i były omawiane na międzynarodowej Kapitule Generalnej Zakonu w 2018 roku. Przewidziano wiele wydarzeń ukazujących bogate dziedzictwo norbertańskie.

– Należą do nich publikacje naukowe i literackie, projekcje filmowe i teatralne, wystawy, koncerty, a przede wszystkim wydarzenia o charakterze duchowym, modlitewnym, formacyjnym, oraz społecznym i ekumenicznym – zaznacza.

Niestety, trwająca pandemia postawiła pod znakiem zapytania datę wielu wydarzeń planowanych z udziałem zakonnych gości zagranicznych i zgromadzeń wiernych.

– Będziemy dokładać wszelkich starań, aby w niesprzyjających warunkach trwającej pandemii dzielić się swoim duchowym i kulturowym dziedzictwem poprzez media i łącze internetowe. Na klasztornych stronach internetowych będzie można śledzić wszelkie informacje, jak np. warunki uzyskania odpustów, czy też transmisje wydarzeń organizowanych w związku z jubileuszem w Polsce oraz w licznych miejscach i klasztorach norbertańskich – zaznacza s. Faustyna Maria Przybysz.

Główne obchody międzynarodowego jubileuszu zaplanowano w Niemczech i krajach Europy Zachodniej, gdzie żył i apostołował św. Norbert. To była wyjątkowa postać XII wieku. Był założycielem zakonu i ważną postacią w historii kościoła, a także kanclerzem ówczesnego cesarstwa. Św. Norbert sam praktykując surową pokutę, ascezę i ubóstwo założył nowy klasztor dla dużej grupy uczniów i towarzyszy, którzy zapragnęli porzucić wszystko, by razem z nim dzielić życie w ubóstwie i czystości.

Przypomnijmy, że klasztor w Imbramowicach to przede wszystkim miejsce, do którego od lat przybywają pielgrzymi indywidualni oraz grupy zorganizowane. To trzeci najstarszy, wciąż funkcjonujący, klasztor żeński w Polsce z blisko osiemsetletnią tradycją. Siostry podkreślają, że klauzura nie oddziela ich od świata i bliźnich, lecz przeciwnie: pozwala o wiele głębiej jednoczyć się z nimi duchowo i wspierać ich w problemach poprzez modlitwę, poufne rozmowy i korespondencję.

Obecnie wspólnota liczy 11 sióstr. 30 grudnia 2020 r. zmarła najstarsza w klasztorze siostra Michalina Stanisława Osuch. Miała 95 lat. W zakonie spędziła 77 lat. Nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek, 5 stycznia o godz. 10. Zmarła spocznie w grobowcu klasztornym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZobaczmy, jak daleko elity odeszły od „dyktatury ciemniaków”
Następny artykułCzar żęskich końcówek…