A A+ A++

Liczba wyświetleń: 265

Znana irańska działaczka na rzecz praw człowieka, Nasrin Sotoudeh, została nagrodzona Alternatywną Nagrodą Nobla. Wyróżnienie przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym w rozwiązywanie palących problemów ludzkości.

Nagrodzona nie mogła uczestniczyć w wirtualnej ceremonii wręczenia wyróżnienia, ponieważ na kilka godzin przed planowaną uroczystością skończył się jej okres warunkowego więzienia.

Za pośrednictwem facebookowego konta swojego męża poinformowała, że została ponownie osadzona w kobiecym zakładzie karnym Gharchak. We wcześniejszych wpisach skarżyła się, że irańskie sądownictwo, odsyłając ją do więzienia, zignorowało orzeczenia lekarskie, zgodnie z którymi okres przepustki powinien zostać przedłużony o dwa tygodnie

Right Livelihood Foundation (instytucja przyznająca Alternatywną Nagrodę Nobla) skrytykowała działania irańskiego reżimu. „To oburzająca niesprawiedliwość” – oświadczył Ole von Uexküll, dyrektor wykonawczy fundacji. „Ostatnim posunięciem irańskie władze pokazały, że robią wszystko, co w ich mocy, by uniemożliwić Sotoudeh działanie na rzecz sprawiedliwego społeczeństwa” – dodał.

Nasrin Sotoudeh jako prawniczka reprezentowała działaczy na rzecz praw człowieka. Broniła laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi oraz wielu innych kobiet, które w geście protestu przeciwko irańskim prawom zdejmowały chusty.

W czasie przepustki nie mogła trzymać dwójki swoich dzieci na rękach. Powodem tego nie były jednak szykany władz, a pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Sotoudeh zaraziła się nim w więzieniu. Jej mąż określił warunki panujące w Gharchak mianem „katastrofalnych”.

Działaczka na rzecz praw człowieka opuściła więzienie w listopadzie po raz pierwszy od dwóch lat z powodu problemów zdrowotnych; prowadziła przez 50 dni strajk głodowy, protestując w ten sposób przeciwko warunkom, w jakich przetrzymuje się więźniów politycznych.

W 2018 roku Irankę skazano za uprawianie „antypaństwowej” propagandy na 33 lata i sześć miesięcy więzienia oraz 148 batów. Może ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po 12 latach. Skazana zaprzeczyła stawianym jej zarzutom. Oświadczyła, że jej działalność wynika z zaangażowania na rzecz praw kobiet i skierowana jest przeciwko karze śmierci.

Nasrin Sotoudeh po raz pierwszy została aresztowana i oskarżona o „szerzenie propagandy i spiskowanie w celu szkodzenia bezpieczeństwu państwa” w 2010 roku. Uwolniono ją po trzech latach więzienia. Osiem lat później została aresztowana ponownie. W grudniu 2018 roku sądzono ją zaocznie w Teheranie. Odmówiła stawienia się w sądzie, ponieważ nie pozwolono jej wybrać adwokata.

Prawniczka oprócz Alternatywnej Nagrody Nobla została uhonorowana w Parlamencie Europejskim nagrodą im. Sacharowa na rzecz wolności przekonań.

Autorstwo: (PŚ)
Na podstawie: DW.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Loading…

TAGI: Iran, kara w, Więzień polityczny

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomyłki sędziowskie wypaczyły wynik meczu Łódzkiego Klubu Sportowego?
Następny artykułZa tydzień zmiana rozkładu jazdy na kolei. Jakie są pozytywy/negatywy dla Rybnika?