A A+ A++

W poniedziałek 12 września 2022 r. o godz. 11:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Przystanku Historia przy ulicy Dąbrowskiego 29 na pokaz interaktywnego dokumentu „Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach”.

Film w reżyserii Tomasza Stankiewicza został wyprodukowany przez Fundację Nil Desperandum w 2021 r. Opowiada autentyczną historię Wiesława Stypuły, dziewięciolatka wywiezionego w 1940 r. w głąb Związku Sowieckiego. Będąc na Syberii, Wiesiek dzieli dramatyczny los dziesiątek tysięcy polskich zesłańców. Ocalenie przychodzi z najmniej oczekiwanej strony. Jedenastolatek trafia do osiedla zbudowanego przez tzw. dobrego maharadżę Jama Saheba Digvijaysinhji w Balachadi nad Morzem Arabskim. Tam, wraz z tysiącem innych polskich sierot, odzyskuje utracone dzieciństwo.

Produkcja miała premierę w czerwcu 2021 r. na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był również prezentowany na organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej 3. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

Film „Dzieci Maharadży. Fajna Ferajna w Indiach” jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w wieku 10+, ale także dla widzów dorosłych zainteresowanych historią deportacji z Kresów w czasie drugiej wojny światowej.

Pokazowi filmu będzie towarzyszyła prelekcja Marty Szczesiak-Ślusarek, naczelnik poznańskiego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, która przybliży trudną historię dzieci skazanych na tułaczkę po „Nieludzkiej ziemi” i opowie o ich ocaleniu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje Piotr Krzyżański: [email protected].

dr Marta Sankiewicz
Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzełom w sprawie reprywatyzacji
Następny artykułKamieniołom Libana użytkiem ekologicznym