Cztery obywatelki Kanady miały szczęście, że wybrały się na biwak z iPhone’em. I że ten biwak nie miał miejsca w Polsce.
Wszystkie iPhone’y z linii 14 oraz 15 mają wbudowaną funkcję łączności satelitarnej. Pozwala ona na wysłanie wiadomości alarmowej do służb ratowniczych nawet z miejsc, do których nie dociera zasięg telefonii komórkowej.
Oto dowód na to, że technologia Apple’a faktycznie może być zbawienna.
iPhone uratował życie czterem kobietom podczas pożaru
Kolumbia Brytyjska zanotowała w lipcu ponad 300 pożarów. Jeden z nich zagroził życiu czterech biwakujących kobiet, które – jak donosi serwis CBC – obudził żar spadający na ich namiot.
Pożar miał uniemożliwić pieszą ucieczkę, ale jednej z kobiet udało się wysłać wiadomość satelitarną z iPhone’a. Choć z uwagi na wszechobecny dym pilot helikoptera miał utrudnioną widoczność, smartfon wskazał dokładną lokalizację dzięki modułowi GPS.
“Udało nam się prześlizgnąć przez grzbiet i znaleźliśmy je dokładnie tam, gdzie wskazywało połączenie komórkowe, co jest naprawdę nietypowe i bardzo satysfakcjonujące” – relacjonuje Mark Jennings-Bates, który kierował akcją ratowniczą. “W tym przypadku ich telefon komórkowy dosłownie uratował im życie” – dodaje.
Niestety funkcja Alarmowe SOS (łącze satelitarne) iPhone’a nie działa w Polsce
Od wprowadzenia łączności satelitarnej w iPhone’ach lada moment miną 2 lata, ale ta wciąż nie jest dostępna w Polsce. I nie, w przeciwieństwie do braku Apple Intelligence nie ma to związku z unijnymi przepisami, bo Alarmowe SOS (łącze satelitarne) działa w kilku europejskich krajach.
Póki co ze wspomnianego rozwiązania można korzystać na terenie Australii, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Luksemburga, Nowej Zelandii, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.
Apple co kilka miesięcy rozszerza dostępność funkcji Alarmowe SOS (łącze satelitarne) o kolejne kraje, więc pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości firma zatroszczy się także o bezpieczeństwo Polaków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS