1,5 miliona funtów brytyjskich trzeba było zapłacić w 2019 r. na aukcji za 60-letnią butelkę The Macallan, rocznik 1926, wydaną w ramach serii Fine & Rare. Na rynek trafiło zaledwie 14 butelek tego trunku. Aktualnie 3 takie unikatowe butelki posiada wietnamski biznesmen Viet Nguyen Dinah Tuan, który swoją kolekcję zaczął budować przeszło 20 lat temu. Jak pisał amerykański Forbes jego kolekcja najrzadszych i najdroższych na świecie whisky również trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.
Poprzedni rekord, który wynosił 1,2 miliona funtów, należał do whisky tej samej marki z tego samego rocznika, ale przyozdobił ją artysta Michael Dillon. To jedyna dostępna na rynku taka butelka.
Ceny za pojedynczą butelkę whisky mogą szokować, ale nie ekspertów śledzących rynek. A ten – jak pokazuje zestawienie Rare Whisky 101 – systematycznie rośnie. Z danych od stycznia do września 2020 r. wynika, że tzw. Indeks Apex 1000 (płynnie zmieniający się indeks 1000 najbardziej poszukiwanych whisky na rynku – red.) wzrósł o 6,82 proc. czyli prawie tyle, co przez cały rok 2019 (7,17 proc.).
Rośnie też całkowita wartość kolekcjonerskich butelek Single Malt Scotch Whisky sprzedawanych na aukcjach w minionych latach. Jak czytamy w raporcie Rare Whisky 101 w samej tylko Wielkiej Brytanii w 2019 r. wyniosła ona ponad 57,7 mln brytyjskich funtów, gdzie w rok wcześniej sięgnęła 40,7 mln GBP, a w 2017 r. wartość sprzedanych butelek przekroczyła 25 mln GBP.
Astronomicznie kwoty za whisky
Na cenę whisky wpływa wiele czynników. M.in. to, z jakiej destylarni pochodzi, czy destylarnia jest wciąż aktywna i jak jest postrzegana przez kolekcjonerów. Znaczący wpływ ma także wiek alkoholu i jego dostępność, rok butelkowania i destylowania, użyte beczki, etykieta i przynależność do kolekcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS