Inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech w epidemii nie zwolniły
04.06.2020r. 16:00
Całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła już granicę 50 GW i szybko zbliża się do poziomu 52 GW, po przekroczeniu którego – zgodnie z nadal obowiązującym prawem – nowe instalacje o jednostkowej mocy do 750 kW stracą prawo do korzystania z gwarantowanej na 20 lat ceny energii elektrycznej w ramach systemu taryfy gwarantowanej (feed-in tariff, FiT).
Chociaż Niemcy stosują też alternatywny system wsparcia dla naziemnych elektrowni PV o mocy od 750 kW do 10 MW, w postaci gwarantowanej ceny przyznawanej w aukcjach, to jednak za naszą zachodnią granicą największy udział we wzroście mocy PV mają mniejsze instalacje korzystające z systemu FiT.
W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.
Ryzyko wygaszenia wsparcia dla nowych instalacji z pewnością skłoniło wielu inwestorów w Niemczech do przyspieszenia swoich projektów, aby zdążyć z uruchomieniem produkcji energii jeszcze w systemie FiT.
Z danych opublikowanych wcześniej przez Instytut Fraunhofera wynika, że w marcu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 367,8 MW i jest to poziom zbliżony do odnotowanego w lutym (356,6 MW) oraz styczniu (373,3 MW).
W sumie w pierwszych czterech miesiącach 2020 r. w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 1480 MW, a całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech zwiększyła się do 50,46 GW.
Ostatnio niemiecki rynek PV zyskał jednak nadzieję, że przekroczenie granicy 52 GW nie będzie oznaczać wyłączenia systemu taryfy gwarantowanej. Wszystko za sprawą porozumienia, które zostało wypracowane miedzy rządzącymi w Niemczech partiami CDU/CSU oraz SPD.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS