A A+ A++

Bardziej skomplikowana rzeczywistość podatkowa zaistnieje w sytuacji, gdy nasze działania inwestycyjne prowadzimy poprzez zagranicznych brokerów, którzy nie dostarczą nam PIT-8C, a bardzo często jedynie online będziemy w stanie uzyskać informacje odnośnie do uzyskiwanych zysków w danym roku podatkowym. Wówczas to na barkach inwestora spoczywa obowiązek ustalenia właściwych kosztów podatkowych i rozliczenia wyniku podatkowego danej pozycji. Oczywiście nawet korzystając z instrumentów zagranicznych, szczególnie przy inwestowaniu długoterminowym możemy ograniczyć nakład pracy związany z rozliczeniami podatkowymi np. poprzez wybór ETF o charakterze akumulacyjnym, a nie dystrybucyjnym. Dzięki temu inwestor nie będzie musiał na bieżąco rozliczać podatkowo wypłacanych dywidend, a środki automatycznie będą reinwestowane.

Generalnie im większa świadomość zasad rozliczeń poszczególnych instrumentów i grup aktywów, tym większa możliwość optymalizacji obowiązków administracyjnych, w tym podatkowych, związanych z inwestycjami na rynku kapitałowym.

Które z inwestycji rozlicza się w rocznym PIT, a które nie? Na przykład lokaty bankowe nie wchodzą do rozliczenia, ale akcje i fundusze – tak? Co z kryptowalutami?

Katarzyna Kurzawska-Puchała, doradca podatkowy, partner associate w zespole ds. rozwiązań dla pracodawców, Deloitte: Działania inwestycyjne podjęte przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w tym zakresie wiążą się z konsekwencjami na gruncie PIT i co za tym idzie – z koniecznością wykazania ich dla celów PIT. Ma to szczególne znaczenie przy transakcjach polegających na odpłatnym zbyciu lub zamianie, w wyniku których może potencjalnie powstać przychód lub też zostanie poniesiona strata. W celu ich prawidłowego ujęcia w zeznaniu rocznym, w pierwszej kolejności należy określić, do którego źródła przychodów należy zaklasyfikować otrzymane zyski, a następnie ustalić koszty uprzednio poniesione w związku z tą konkretną transakcją, które mogą taki przychód pomniejszyć. W niektórych przypadkach mogą one wręcz wygenerować stratę, jeśli przewyższają kwotę przychodów.

Zaczynając od zysków kapitałowych – jak już wspomnieliśmy, w rozliczeniu rocznym podatnik nie wykazuje tych przychodów kapitałowych, w stosunku do których płatnik pobrał zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Płatnikiem może być bank, dom maklerski czy też inny podmiot gospodarczy z siedzibą w Polsce, który wypłacając środki pieniężne, jest zobowiązany obliczyć, pobrać i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego podatek. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia w przypadku tzw. dochodów pasywnych, tj. m.in. przy wypłatach realizowanych na rzecz osób fizycznych z tytułu dywidend, odsetek od lokat bankowych czy też odsetek od pożyczek udzielonych podmiotom gospodarczym. Innymi słowy, jeśli od zrealizowanej na rzecz podatnika wypłaty pobrano podatek, nie jest on już co do zasady zobowiązany do wykazania tego przychodu w zeznaniu rocznym. Warto tutaj wspomnieć, iż powyższa zasada nie obowiązuje w stosunku do tego typu przychodów uzyskiwanych z zagranicy, które muszą być odrębnie zadeklarowane przez podatnika w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-38. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podmiot zagraniczny wypłacający dywidendę czy odsetki nie pełni funkcji płatnika w Polsce, a więc nie ma jak obliczyć, pobrać i wpłacić podatku do polskiego urzędu skarbowego. Jednocześnie uzyskane przychody takie jak dywidenda czy odsetki nie są pomniejszane o koszty ich uzyskania, co w praktyce powoduje, że cała kwota otrzymana przez podatnika podlega opodatkowaniu PIT.

Z kolei, jeśli aktywnie podejmowane są działania inwestycyjne, a płatnik nie pobrał podatku, podatnik będzie zobowiązany wykazać rezultat takich działań w zeznaniu rocznym PIT-38. Dotyczy to m.in. przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży (dokonanej na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych) papierów wartościowych (np. akcji, udziałów, obligacji), waluty wirtualnej czy też pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających, a także przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Przychody takie pomniejszone o koszty ich uzyskania, opodatkowane są 19-proc. stawką podatkową.

Przy inwestycjach w fundusze kapitałowe warto pamiętać, że zamiana jednostek uczestnictwa subfunduszu w ramach tego samego funduszu inwestycyjnego nie rodzi żadnych konsekwencji podatkowych. Podobna zasada funkcjonuje również w przypadku zamiany waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną. Taka zamiana jest więc neutralna dla inwestora z perspektywy PIT, w odróżnieniu od sytuacji, gdy waluta wirtualna jest wymieniana na prawny środek płatniczy, towar lub usługę czy prawo majątkowe (inne niż waluta wirtualna) lub też inwestor reguluje swoje zobowiązania walutą wirtualną. Wtedy należy wykazać tego rodzaju transakcje w zeznaniu rocznym PIT-38.

W jaki sposób rozliczamy inwestycje w nieruchomości?

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawiadomienie o 70 sesji Rady Miejskiej w dniu 17.05.2023 r.
Następny artykułStrefa Historii na Pro Arma