A A+ A++

Dziś, w Światowy Dzień Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów startuje z kampanią społeczną. UOKiK ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób.

Każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów. Każdy z nas może być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes. Superokazja? Jeden klik i zysk w mig? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed ryzykiem i stratą pieniędzy – Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj.

„To bardzo ważne, aby jak najszerzej informować i ostrzegać konsumentów przed fałszywymi inwestycjami. Cyberoszuści nie ustępują – w zależności od trendów, tworzą nowe sposoby wyłudzania środków finansowych, doskonalą chwyty socjotechnicze i pułapki. Podszywają się pod znane osoby czy też duże i cenione firmy. I niezmiennie – obiecują szybki, łatwy i wysoki zysk. Uważajmy. Te oszustwa mogą prowadzić do utraty oszczędności życia” – apeluje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

O kampanii

Spoty UOKiK skupiają się na promowanych w Internecie inwestycjach wykorzystujących bezprawnie wizerunek osób ze świata kultury, sportu lub rozrywki, czy też znanych przedsiębiorstw lub marek. Znani i lubiani mają podnosić wiarygodność danego przedsięwzięcia. Kreowani przy użyciu sztucznej inteligencji są realni i przekonujący. Scenariusze oszustw zmieniają się, lecz ich niezmiennym celem jest wyłudzenie pieniędzy. Atak może dotyczyć pozyskania danych, np. loginów i haseł, lub działania wprost – nakłonienia do dokonania przelewów.

Spot – Oszustwo na znaną osobę

Spot – Oszustwo na inwestycje

Startująca kampania jest kolejnym działaniem edukacyjnym prezesa UOKiK, które ma na celu zwiększanie świadomości i bezpieczeństwa konsumentów. Od 15 marca br. spoty będą nieodpłatnie emitowane przez media publiczne w oparciu o art. 31 c ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także przez nadawców komercyjnych, którzy zgodzili się na bezpłatne wsparcie kampanii.

Spoty można zobaczyć lub usłyszeć w: Telewizji Polskiej, Comedy Central, MTV, TV Trwam, Polskim Radiu, Polskim Radiu Lublin, Polskim Radiu Białystok, Polskim Radiu Zachód, Radiu ESKA, ESKA 2, VOX, Radiu Zet oraz Multikinie i Wirtualnej Polsce.

Włącz się w akcję UOKiK

UOKiK zaprasza media, instytucje i organizacje do wspólnych działań. Oszustwa inwestycyjne online, jak wynika z Raportu IOCTA [1] Europolu, są jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów cyberprzestępstw, generującym milionowe straty i dotyczącym tysięcy ofiar.

„15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta, a rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Tym bardziej zachęcam do wspólnego ostrzegania przed oszustwami. Bardzo dziękuję tym, którzy już bezpłatnie włączyli się w naszą kampanię. Wszyscy jesteśmy konsumentami. Zadbajmy razem o nasze finansowe bezpieczeństwo – fundament ekonomicznego dobrobytu” – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

UOKiK przygotował różne formaty dwóch 30-sekundowych spotów oraz grafik: do telewizji, radia, portali, mediów społecznościowych, ekranów LCD. Wejdź na https://uokik.gov.pl/kampanie-spoleczne, pobierz i udostępnij.

[1] Raport Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA) 2023 https://www.europol.europa.eu/publications-events/main-reports/iocta-report 

Pomoc dla konsumentów:

Infolinia konsumencka: 801 440 220 lub 222 66 76 76

e-mail: [email protected]

Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie.

Rzecznik Finansowy – po odrzuceniu reklamacji przez instytucję finansową

Źródło informacji: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSoczewki multifokalne – kompletny przewodnik dla początkujących
Następny artykułDzień Kobiet w stylu Barbie