BZK Energy zamierza postawić biogazownię tuż obok miejskiego składowiska odpadów w Domaszkowicach. Inwestor zaprosił radnych i przedstawicieli społeczności lokalnej na wizytę studyjną do działających biogazowni, będących odpowiednikami obiektu planowanego w gminie Nysa.
Spółka BZK Energy poinformowała, że otrzymała zgodę na wizytę studyjną od dwóch właścicieli biogazowni na terenie Polski. W związku z tym zaprosiła radnych, przedstawicieli Stowarzyszenia „PRO-EKO Domaszkowice” i społeczność lokalną do udziału w wizycie, która planowana jest 6 września br. (piątek).
Technologia i funkcjonowanie biogazowni
Jak informuje inwestor obie biogazownie to nowoczesne instalacje, zbudowane w technologii opisanej przez BZK Energy w złożonej w Urzędzie Gminy Nysa dokumentacji. Oznacza to, że są to biogazownie rolnicze odpowiadające zamiarowi inwestycyjnemu w obrębie Domaszkowic. Celem wizyty ma być zapoznanie się z technologią i bieżącym funkcjonowaniem tych obiektów.
22 tys. biogazowni w UE, w Polsce 380
– Mamy w kraju ok. 380 biogazowni, zaś w sąsiednich Niemczech jest ich blisko 12 tys. a w całej Unii Europejskiej blisko 22 tys. – mówi Aleksander Siuda, prezes zarządu BZK Energy. – Tymczasem Polska co roku wytwarza tyle samo pozostałości z produkcji rolniczej i rolno-spożywczej co Niemcy. Eksperci twierdzą, że można z nich wytworzyć większość gazu, który przed wojną w Ukrainie Polska sprowadzała z Rosji – dodaje Siuda.
Zgłoszenia do 23 sierpnia br.
Organizatorzy wyjazdu studyjnego zaproponowali kilka scenariuszy takiego wydarzenia. Uczestnicy mogą obejrzeć dwie biogazownie jednego dnia lub pojechać do wybranej. Jeden z obiektów znajduje się województwie Dolnośląskim, zaś drugi w Kujawsko-Pomorskim.
Chętni do udziału w wizycie mogą się zgłaszać do 23 sierpnia br. przez formularz na stronie internetowej www.bzkenergy.pl. Można też napisać bezpośrednio do Jakuba Augustynowicza z BZK Energy: [email protected].
Biogazownie stawia nawet Ukraina
Jak wskazuje opublikowany w czerwcu br. raport Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu, obiekty – takie jak planowany w obrębie Domaszkowic – powstają nawet w ogarniętej wojną Ukrainie.
BZK Energy podkreśla w liście do radnych, że inwestycje biogazowe są niezbędnym elementem transformacji środowiskowej, energetycznej, gospodarczej i cywilizacyjnej Polski. Dotyczy to m.in. inteligentnego przetwarzania odpadów z produkcji rolnej, co jest szczególnie istotne w gminie Nysa, będącej w dużej mierze gminą rolniczą.
Spółka BZK Energy
BZK Energy zajmuje się przygotowaniem projektów biogazowni, nadzorem budowy i zarządzaniem takimi obiektami oraz sprzedażą biogazu i pozyskanej z niego energii. Należy do BZK Holding, jednej z największych w kraju, rdzennie polskich grup spółek produkcyjnych i usługowych, które skutecznie konkurują z zagranicznymi koncernami w branży przemysłu zbożowego i mleczarskiego oraz paliw odnawialnych. Więcej: www.bzkenergy.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS