Interkonektor łączący wiatraki na Bałtyku zwolniony z obowiązku CEP70
17.11.2020r. 16:00
Derogacja przyznana przez Komisję Europejską zakłada, że zasadzie CEP70 ma podlegać tylko część zdolności przesyłowych pomniejszona o ustalaną dzień wcześniej, prognozowaną generację z morskich farm wiatrowych.
Przyznając derogację na 10 lat, KE uwzględniła możliwość jej przedłużenia nawet do 25 lat.
Jest to pierwszy na świecie interkonektor, do którego budowy została wykorzystana infrastruktura przesyłowa, która będzie dodatkowo odbierać energię produkowaną przez elektrownie wiatrowe położone w niemieckiej i duńskiej części Morza Bałtyckiego.
W tym celu potrzebne było położenie dwóch kabli po 200 MW o długości wynoszącej zaledwie 25 km, które połączyły infrastrukturę zbudowana dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.
Decyzja Brukseli to ważny sygnał dla rynku offshore – także w kontekście budowy podmorskich, transgranicznych połączeń energetycznych, w których może zostać wykorzystana sieć przesyłowa przygotowana w celu obsługi farm wiatrowych, które powstaną w polskiej części Bałtyku.
Brak takiej derogacji oznaczałby mniejsze możliwości odbierania energii produkowanej przez morską farmę wiatrową Kriegers Flak, która powstaje w duńskiej części Bałtyku, a także przez wybudowane już w niemieckiej strefie farmy wiatrowe Baltic-1 i Baltic-2.
Energia wytwarzana przez będącą w budowie w duńskiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową Kriegers Flak, która osiągnie moc 605 MW i będzie największą morską farmą wiatrową na Bałtyku, popłynie duńsko-niemieckim interkonektorem już w przyszłym roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS