A A+ A++

Dzisiejsza noc będzie dobrym momentem na obserwacje nietypowych zjawisk na niebie. Istnieje duża szansa, że uda wam się dostrzec “ducha”. Będzie on miał postać bladoniebieskiej chmury, która pojawi się za sprawą rosyjskiej rakiety Sojuz 2. Jej start ma odbyć się w czwartek z kosmodromu w Plesiecku.

Starty kosmicznych rakiet nierzadko kończą się efektownymi zjawiskami, które można podziwiać na niebie. Nie inaczej może być tej nocy, kiedy to Rosjanie wystrzelą Sojuza 2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtedy będzie można dostrzec “ducha”. Co to takiego?

“Duch” na niebie to bladoniebieska chmura

Wspomniany “duch” jest zjawiskiem, które powstaje po startach rakiet i w przypadku odpowiednich warunków można je zaobserwować na nocnym niebie. Ma on postać bladoniebieskiej chmury, która powstaje z gazów wylotowych.

Najlepsze efekty są widoczne wtedy, gdy są spełnione pewne warunki. Dotyczą one Słońca, które musi być w odpowiednim miejscu pod horyzontem. Właśnie tak może być tej nocy, gdyż Rosjanie planują start własnej rakiety o godzinie 22:00. Jak wyjaśnia autor fanpejdżu Z głową w gwiazdach, czas wystrzelenia ma dla obserwatorów z Polski kluczowe znaczenie, bo obiekt będzie wtedy dobrze oświetlony przez Słońce spod horyzontu.

Jeśli start odbędzie się zgodnie z planem, to Słońce ma wtedy znajdować się 12° pod północno-zachodnim horyzontem. To powinno stworzyć optymalne warunki do zaobserwowania “ducha” będącego efektem startu rosyjskiego Sojuza 2.

Najlepsze warunki w północno-wschodniej i wschodniej Polsce

“Duch” z dzisiejszego startu Sojuza 2 w ramach misji Kosmos 2576, który zostanie wystrzelony z kosmodromu w Plesiecku (pełna nazwa placówki to Pierwszy Kosmodrom Testowy Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej) znajdującego się około 1600 km w linii prostej od Warszawy, może być widoczny w całej Polsce. Najlepsze warunki do obserwacji będą jednak mieli mieszkańcy północno- … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMobilności edukacyjne szansą na rozwój kompetencji kluczowych uczniów GRECJA 2024
Następny artykułFundusze Europejskie na podnoszenie kwalifikacji – bezpłatne spotkanie w Przemyślu