A A+ A++

Od trzech tygodni pociąg z lokomotywą prof. Czochralskiego, wybitnego naukowca pochodzącego z Kcyni, jeździ po Polsce. Niestety nie ma wyznaczonego stałego grafiku, który można odnaleźć w Internecie. Lokomotywa pojawia się na trasie pociągu IC Numer: 18110 „Noteć”, kursującego z Warszawy do Piły m.in. przez Bydgoszcz i Nakło nad Notecią.

– Wczoraj wieczorem, całkiem przypadkowo udało się nam z mamą trafić w Bydgoszczy na pociąg z lokomotywą z wizerunkiem Czochralskiego – cieszy się praprawnuczka profesora Julia. Wyjątkowy skład jechał z Bydgoszczy Głównej do Piły.

Pomarańczowe malowanie widoczne jest już z daleka. Dla większości podróżnych lokomotywa nie stanowi większej atrakcji, ale dla niektórych jest niepowtarzalna i wzbudza zachwyt.

– Jedziemy do Piły od Łowicza i dopiero na stacji w Bydgoszczy zainteresowaliśmy się lokomotywą, która nas prowadzi. Wiemy kim jest profesor Czochralski, ale nie słyszeliśmy o projekcie związanym z Intercity – mówi pasażerka pani Marta. – Świetna inicjatywa, zwłaszcza w okresie wakacyjnym – dodaje.

Elektrowóz EU 160 Griffin w nowej szacie graficznej został oficjalnie zaprezentowany na Dworcu Głównym w Katowicach 11 czerwca podczas konferencji prasowej. Przewoźnik PKP Intercity nie zdradza konkretnych tras, po których poruszać się będzie pociąg, ale wraz z fundacją Nauka.To lubię zachęcają do fotografowania napotkanej lokomotywy i udostępniania zdjęć w mediach społecznościowych z hasztagami #akademiasuperbohaterów i #naukatolubie.

Cieszymy się, że możemy podróżować tak szczególnym składem. Często korzystamy z usług PKP, ale pierwszy raz jedziemy pociągiem, który wyróżnia się na tle innych. Oczywiście wsiadając do przedziału na spokojnie sprawdziliśmy o co chodzi w całej akcji z Superbohaterami – podkreśla pan Piotr.

Wyjątkową lokomotywę przez 6 miesięcy zobaczyć można będzie m.in. w Warszawie, w Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu.

Przypominamy, w kwietniu tego roku, Fundacja Nauka. To Lubię wspólnie z PKP Intercity uruchomiły projekt Szlak Akademii Superbohaterów. Pierwszym etapem konkursu był plebiscyt na superbohatera, w którym głosy internautów wyłonić miały wizerunek polskiego naukowca, jaki ozdobi jedną z lokomotyw PKP Intercity. Konkurs wystartował 24 kwietnia i trwał do 8 maja. Wśród kandydatów znalazły się takie osobistości jak Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Łukasiewicz. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że po Polsce przez 6 miesięcy podróżować będzie pociąg z wizerunkiem kcynianina prof. Jana Czochralskiego.

Inicjatywa Fundacji obejmuje nie tylko plebiscyt, ale również stworzenie mapy szlaku Akademii Superbohaterów, emisję filmów edukacyjnych oraz prelekcje popularnonaukowe na dworcach polskich miast.

Projekt Szlak Akademii Superbohaterów to wyjątkowa okazja do poznania wkładu polskich naukowców w rozwój światowej nauki oraz atrakcyjna forma spędzenia czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla wszystkich osób interesujących się nauką. Mieszkańcy gminy Kcynia i całego regionu mają dodatkowo powód do dumy, gdyż to ich krajanowi poświęcone będzie z pewnością najwięcej miejsca w projekcie.

Ewa Hałas

Lokomotywa Czochralski wyruszyła w Polskę!

Pociąg Intercity z wizerunkiem prof. Jana Czochralskiego będzie jeździł po Polsce
Pociąg Intercity z wizerunkiem prof. Jana Czochralskiego będzie jeździł po Polsce

“A to historia” (TVP) z odcinkiem poświęconym prof. Czochralskiemu już wkrótce!

71. rocznica śmierci prof. Jana Czochralskiego, patrona szkoły podstawowej w Kcyni (zdjęcia)
71. rocznica śmierci prof. Jana Czochralskiego, patrona szkoły podstawowej w Kcyni (zdjęcia)

Profesor Jan Czochralski (1885-1953) - światowej sławy uczony z Pałuk
Profesor Jan Czochralski (1885-1953) – światowej sławy uczony z Pałuk

Wprowadzenie - od kryształu metalicznego i krzemowego do... białkowego
Wprowadzenie – od kryształu metalicznego i krzemowego do… białkowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na lipcowy turniej Grand Prix – 14 lipca 2024 r.
Następny artykułZłap za książkę i chodź do nas! Wakacyjne zaczytanie z dębicką biblioteką już trwa!