Rozpoczęła się realizacja projektu „Odrywamy świat nauki czyli kreatywnie i interaktywnie”, który ma na celu stworzenie interdyscyplinarnego programu edukacyjnego, pozwalającego uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni na odkrywanie nauki w sposób nowoczesny, kreatywny, zaangażowany i interaktywny, na miarę XXI wieku.
Przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Czas Dzieci, zyskało akceptację komisji konkursowej oceniającej projekty złożone w konkursie ofert nr 3/2024 Edukacja. Pozyskana dotacja pozwoli na realizację szeregu działań, edukacyjnych skierowanych do uczniów placówki.
– Nasz projekt skupi się na rozwijaniu pasji do nauki poprzez wykorzystanie różnorodnych aktywności i doświadczeń. Jego celem będzie rozwijanie zainteresowań naukowych uczniów w dziedzinie matematyki, chemii oraz przyrody – informuje Agata Jędryczka, przewodnicząca rady rodziców i autorka projektu. – Z założenia nasza inicjatywa ma dać uczniom okazję do eksperymentowania, odkrywania tajemnic chemicznych reakcji i poznawania zastosowań chemii w codziennym życiu. Planujemy m.in. organizację wyjazdu na zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie będą mieli możliwość przeprowadzania prostych eksperymentów chemicznych – dodaje.
Realizacja projektu to także pogłębianie wiedzy na temat życia i osiągnięć patrona szkoły prof. Jana Czochralskiego. W pierwszym, zakończonym właśnie etapie projektu, na ścianach szkolnego korytarza zawieszone zostały graficzne plakaty, które promują życie i osiągnięcia patrona.
– Plakaty dostarczać mają inspiracji i wiedzy na temat wkładu Jana Czochralskiego w dziedzinę chemii, fizyki i matematyki już od najmłodszych lat – mówią pomysłodawcy.
Czy wiesz, że moje odkrycie przyczyniło się do powstania komputerów? Wszystko dlatego, że znalazłem metodę tworzenia monokryształów krzemu.
Na moją pomoc finansową mogli liczyć studenci, którym fundowałem stypendia. Wsparłem także wykopaliska w Biskupinie i rekonstrukcję dworku Chopina.
To przykłady tekstów zamieszczonych na przejrzystych, pięknych, kolorowych planszach w szkole.
Ostatnim elementem projektu będą warsztaty przyrodnicze, których istotą będzie zachęcenie uczniów do eksploracji przyrody.
– Planujemy wyjazd do pobliskiego lasu, gdzie uczniowie będę mogli obserwować przyrodę, zbierać próbki i badać ekosystemy, a także spotkają się z leśniczym. Będzie to doskonały sposób na rozbudzenie ciekawości, pasji badawczej oraz na promowanie nauki wśród młodego pokolenia. Dodatkowo w ramach dotacji zakupione zostaną 2 mikroskopy, które pozwolą na realizację praktycznych zajęć z przyrody, umożliwiając obserwację komórek, mikroorganizmów czy struktur chemicznych – podsumowuje Agata Jędryczka.
To nie jedyny projekt, który realizować będzie stowarzyszenie w 2024 roku. Wśród dotowanych projektów znalazły się jeszcze inicjatywy kulturalne, sportowe i zdrowotne. Wszystkie skierowane do uczniów kcyńskiej podstawówki.
Ewa Hałas
Aktualizacja: 21/03/2024 08:02
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS