Interaktywna mapa opracowana przez ekspertów z Climate Central pokazuje, jak nasz świat może zmienić się do 2050 roku. Widać na niej miasta, które w przyszłości najprawdopodobniej znajdą się pod wodą lub będą zagrożone przybrzeżnymi powodziami.
Eksperci z Climate Central, czyli organizacji non-profit zajmującej się analizą danych oraz rozpowszechnianiem wiedzy o klimacie, stworzyli interaktywną mapę, która pozwala zobaczyć, jak w 2050 roku może wyglądać nasz świat. Badacze skupili się na przedstawieniu obszarów, w przypadku których występuje ryzyko, że znajdą się poniżej poziomu morza i zostaną zalane lub będą zagrożone przybrzeżnymi powodziami. Tego typu powodzie są skutkiem m.in. tsunami lub potężnych burz, które powodują wzbieranie morza i zalewanie lądu.
Mapa świata 2050 – co się zmieni?
Mapa została stworzona na podstawie ogromnych zbiorów danych, pochodzących z całego świata, w tym raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) – AR6, który stanowi podsumowanie wiedzy o klimacie. Jak jednak zaznaczają jej twórcy, nawet w przypadku takich informacji i prognoz istnieje ryzyko popełnienia błędu. Z tego powodu należy ją traktować jako narzędzie pozwalające zidentyfikować obszary wymagające pogłębionych badań i dalszej oceny ryzyka.
W trakcie tworzenia map eksperci wykorzystali uczenie maszynowe do opracowania specjalnego modelu CoastalDEM®, czyli numerycznego modelu terenu (ang. digital elevation model – DEM). Dzięki niemu można tworzyć dokładne prognozy dotyczące wysokości topograficznej powierzchni przybrzeżnych obszarów przy uwzględnieniu zagrożenia wynikającego z przyszłego wzrostu poziomu morza.
Interaktywna mapa posiada wiele funkcji, które ułatwiają jej obsługę. Przycisk w jej lewym górnym roku pozwala wyświetlać zagrożone obszary w różnym ujęciu czasowym (mapa pozwala zobaczyć potencjalne zmiany zachodzące do 2150 roku), mapy pokazujące poziom wody, temperatury, zmiany zachodzące na Ziemi związane z wyborami dotyczącymi zmian klimatu czy topnieniem pokrywy lodowej na Antarktydzie i Grenlandii. Z kolei okienko znajdujące się po prawej stronie, daje możliwość wyszukania dowolnego miejsca na mapie, które nas interesuje.
Mapę można znaleźć na tej stronie internetowej. Jej analiza pozwala zobaczyć, że w przypadku Polski zmiany klimatu mogą spowodować zalanie takich miast jak m.in. Gdańsk, Stegna, Elbląg czy Nowy Dwór Gdański.
Zobacz także: Globalne ocieplenie: Kanibalizm jako nowy sposób walki ze zmianami klimatycznym
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS