A A+ A++

Zielonogórskie sroki przestały bać się ludzi, same są mniej agresywne, żyją między blokami, choć są ptakami terytorialnymi, znoszą więcej jaj i budują gniazda na świerkach. – I są bardzo inteligentne – podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Policzyli je. Wyszło, że nie ma bardziej “zasroczonego” miasta.

Sroki w Zielonej Górze policzyli  prof. Leszek Jerzak i dr Olaf Ciebiera, naukowcy  z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obszar był ogromny, bo aż 278 km kw. Tyle ma miasto po wchłonięciu w 2015 r. 17 wsi. Powierzchnią dorównuje Poznaniowi, który ma cztery razy więcej ludności.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Nie ma tak „zasroczonego” miasta w Polsce, jak Zielona Góra. W 2022 r.  ornitolodzy potwierdzili 953 pary lęgowe. Niemal trzy dekady temu w „starej”, nie powiększonej  Zielonej Górze było 695 gniazd. Na tym samym terenie w 1982 r. – 117 par. Ornitolodzy wspominają również o niemieckich badaniach srok przed wojną. Dane z 1929 r. mówią o siedmiu parach lęgowych w mieście, co i tak wzięto za sensację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięcie ul. Górniczej w Trzebini konieczne. Zapadliska grożą bezpieczeństwu
Następny artykułUsłyszeli huk i przerażającą ciszę. Potem pasażerowie wpadli w panikę