A A+ A++
Wiadomość
sprzęt i soft
27 lipca 2021, 16:07

Intel zmienia zasady wyścigu na nanometry. Przestaje używać tej miary w nazewnictwie procesów litograficznych. Po „10nm” kolejnym krokiem w rozwoju technologii jest po prostu „Intel 7”.

W SKRÓCIE:

  • Intel zamienia nanometry w litografii na wartości wprost umowne – Intel 7, Intel 4 itd.

Procesory Intela wykonane w procesie litograficznym 10 nm mogą być ostatnimi, dla których używa się nanometrów, określając technologię. Gigant z Santa Clara rezygnuje z nazewnictwa wykorzystującego tę jednostkę. Zamiast tego kolejne kroki w miniaturyzacji układów będą nazywane: Intel 7, Intel 4, Intel 3 i Intel 20A. Jak teraz porównamy je z litografiami 7 nm i 7 nm+, z których korzysta AMD?

Pierwotnie nazwa procesu technologicznego, w którym wykonany jest procesor, odpowiadała na ogół wielkości tranzystora lub szerokości jego bramki. Tak mogło istotnie być jeszcze pod koniec lat 90. Ale gdy zaczął się wyścig w miniaturyzacji pomiędzy dwoma głównymi rywalami na rynku procesorów – AMD i Intelem, nanometry szybko zdryfowały w obszar wartości raczej umownych czy wręcz abstrakcyjnych.

Użytkownicy zaczęli dostrzegać wagę tych cyferek przy zakupie CPU, zaraz obok GHz i liczby rdzeni (i wątków). Rozumieli, że im ta liczba jest mniejsza, tym lepszy stosunek mocy do poboru energii będzie miał ich procesor. Producenci, wykorzystując to, określali procesy litograficzne w sposób czysto handlowy, dając ogólny obraz stosunku rozmiaru chipu do liczby tranzystorów oraz poboru energii do wydajności.

Dlatego np. w procesorze AMD wykonanym w procesie technologicznym „14 nm” szerokość pomiędzy finami bramki wynosi w rzeczywistości 42 nm. Nigdzie w dokładnej specyfikacji układu nie występuje wymiar 14 nm. Być może dlatego Intel zmienia podejście do nazewnictwa i porzuca nanometry. Poniższa tabelka pozwoli lepiej zrozumieć nowy plan litografii Intela (źródło):

Stara nazwa

Nowa nazwa

Zysk energetyczny

Generacja procesorów

Technologia

Start produkcji

Enhanced SuperFin

Intel 7

15%

Alder Lake

FinFET

W produkcji

7 nm

Intel 4

20%

Meteor Lake

Litografia EUV

Q2 2021

Intel 3

18%

?

Litografia EUV

2023

Intel 20A

?

RibbonFET

2024 (?)

Enigmatyczne określenie „20A” w tym przypadku oznacza angstremy. Jest to jednostka równa 0,1 nm. Cyfra 20 może więc oznaczać 2 nm, ale też świadczyć, że dalszy rozwój technologii, porównując do nanometrowego nazewnictwa, będzie odbywał się w dziesiątych jego częściach. Być może teraz trudniej będzie porównywać procesory Intela do AMD, przynajmniej pod względem wykonania litograficznego. Wybierając model CPU pod względem energooszczędności, lepiej wziąć pod uwagę benchmarki i deklarowany pobór energii (lub wyniki testów), zamiast ufać umownym nanometrom (czy angstremom).

Intel zmienia reguły gry, zapomnijcie o nanometrach - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w Rozdzielu – ciężarówka wpadła do potoku – ZDJĘCIA
Następny artykułSąd wysłał antyputinowskiego szamana z Jakucji na przymusowe leczenie psychiatryczne