Jak dotąd największym rywalem “niebieskich” było AMD, jednak dotyczyło to tylko procesorów. Wraz ze wprowadzeniem na rynek nowych dedykowanych GPU od Intela, producent ten będzie musiał się zmierzyć z najpoważniejszym graczem w tej branży – NVIDIĄ.
Patem Gelsinger, ujawnił jednym ze sposobów, w jaki Intel planuje uzyskać wyższość nad NVIDIĄ w sektorze GPU, jest bycie “znacznie bardziej przyjaznym dla ekosystemu” pod względem oprogramowania. “NVIDIA stała się zbyt zamknięta, co jest powszechnie widoczne w branży, dlatego zamierzamy uzupełnić ten brak za pomocą oneAPI, ale zrobimy to w sposób znacznie korzystniejszy i otwarty na branżę i jej innowacje” – stwierdził. OneAPI to otwarty model programowania, który obejmuje różne typy architektur, w tym produkty Intela, takie jak procesory, GPU i FPGA.
Intel planuje zdetronizować NVIDIĘ, a jednym z narzędzi do celu ma być oneAPI – otwarty model programowania, który będzie przeciwieństwem zamkniętego ekosystemu NVIDII.
Gelsinger podkreślił, że wysiłki firmy na rynku procesorów graficznych muszą wykraczać poza możliwości, wydajność i moc i muszą być dostarczane w atrakcyjnej cenie dla konsumenta. Uważa on, że NVIDIA odniosła taki sukces głównie dzięki temu, jak kierownictwo prowadziło firmę przez ostatnią dekadę, ale wskazał, że “mieli naprawdę szczęście” w dziedzinie sztucznej inteligencji. “Więc co musimy zrobić? Dostarczać świetne produkty w tych segmentach (…), a rynek jest głodny, abyśmy dostarczyli im alternatywę. Musimy następnie dostarczyć to z unikalną, zróżnicowaną wartością dodaną. (…)” – dodaje Gelsinger.
Intel zamierza oferować atrakcyjne produkty na rynku procesorów graficznych i w tym celu przejął nawet czołowego projektanta GPU od AMD. Vineet Goel ma nadzorować architekturę Xe GPU, na której będą oparte nowe karty graficzne. Firma będzie miała ciężko wbić się w rynek kart graficznych. NVIDIA ma niekwestionowaną pozycję lidera, choć AMD również coraz lepiej sobie radzi. Siła NVIDII może jednak wkrótce jeszcze wzrosnąć, jeśli przejęcie Arm dojdzie do skutku.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS