A A+ A++

Po naprawdę długim oczekiwaniu i przeciąganej zapowiedzi Intel we wtorek w końcu oficjalnie zaprezentował swoją 11. generację procesorów stacjonarnych Core, znaną jako Rocket Lake-S. Co ciekawe to nie koniec zapowiedzi dotyczących tych CPU ze strony giganta z Santa Clara, gdyż ujawnił on także nową technologię Adaptive Boost, z której korzystają te układy. Jest to w gruncie rzeczy kolejna wersja trybu boost, mająca na celu tymczasowe zwiększenie taktowania zegarów w celu zwiększenia wydajności. Wszystkie procesory Intel Rocket Lake-S mają już wyznaczoną maksymalną częstotliwość Turbo, a dzięki Turbo Boost 2.0 i Turbo Boost 3.0 mogą pracować z jeszcze wyższą prędkością. Nie można też zapomnieć o Thermal Velocity Boost, które podnosi częstotliwości jedno- i wielordzeniowo jeszcze wyżej, gdy jesteśmy w stanie zapewnić wystarczające chłodzenie. Teraz do tego grona dołączy Adaptive Boost, które nie stanowi mechanizmu podkręcania. Czym zatem jest ta technologia?

Gigant z Santa Clara ujawnił nową technologię Adaptive Boost, z której korzystają procesory Rocket Lake-S.

„Gdy jest włączona, technologia Intel Adaptive Boost (Intel ABT) jest funkcją, która umożliwia dodatkowe wielordzeniowe częstotliwości Intel Turbo Boost, działając w ramach specyfikacji dotyczących mocy i temperatury systemu, gdy istnieje zapas mocy i temperatury w aktualnej specyfikacji” – wyjaśnia Intel. Innymi słowy, jest to ulepszenie Thermal Velocity Boost, pozwalające na jeszcze wyższe taktowanie turbo w określonych warunkach zasilania i chłodzenia. Funkcja Adaptive Boost jest ograniczona do modeli 11. generacji w ramach serii Core i9 K i KF, które obecnie składają się z dwóch procesorów: Core i9-11900K i Core i9-11900KF. Oba są 8-rdzeniowymi i 16-wątkowymi procesorami o taktowaniu bazowym 3,5 GHz oraz jednordzeniowym zegarem turbo do 5,3 GHz i wielordzeniowym zegarem turbo 4,8 GHz (przy wykorzystaniu Thermal Velocity Boost).

Patrząc na slajd powyżej, Adaptive Boost zdaje się wyciskać ostatnie soki z 3-8 rdzeni. Rdzenie te będą w stanie pod pewnymi warunkami zwiększyć częstotliwość do 5,1 GHz. Obejmuje to wszystkie osiem rdzeni, które w przeciwnym razie osiągałyby maksymalną częstotliwość 4,8 GHz z wykorzystaniem Thermal Velocity Boost (bez pomocy Adaptive Boost). Daje to dodatkowe 300 MHz dla obciążeń wielowątkowych. Wydaje się, że jest to możliwe dzięki poluzowaniu ograniczeń temperatury. Thermal Velocity Boost uruchamia się, gdy temperatura osiąga 70°C lub mniej, podczas gdy Adaptive Boost pozwala rdzeniom procesora działać w temperaturze do 100°C. Jedną z rzeczy, których Intel nie wyjaśnił (jeszcze), jest to, czy Adaptive Boost będzie działać z płytami głównymi z serii 400, czy też, co bardziej prawdopodobne, będzie wymagało płyty głównej z serii 500. W każdym razie jest to niezły bonus dla właścicieli Rocket Lake-S, którzy mają wystarczające chłodzenie, aby wykorzystać ten potencjał.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgólnopolski Lekkoatletyczny Memoriał im. Romualda Wojnowskiego
Następny artykuł[WIDEO] Wykład ATH „Historia, kultura i literatura Bielska-Białej