Niedawna premiera procesorów Core Ultra 200, mających być odpowiedzią na rosnącą popularność układów AMD Ryzen, zakończyła się rozczarowaniem, szczególnie na niemieckim rynku.
Z danych sprzedaży największego niemieckiego sprzedawcy komputerów, Mindfactory, wynika, że nowe procesory Intela praktycznie nie znajdują nabywców. Produkty AMD, od serii Ryzen 5000 aż po najnowsze Ryzen 9000, niemal całkowicie zdominowały zestawienie sprzedaży. W najnowszym raporcie Mindfactory, który w tym tygodniu zaprezentował TechEpiphany, dane mówią same za siebie: Mindfactory sprzedało 730 procesorów AMD, podczas gdy układy Intela zakupiło zaledwie 40 klientów, co dało AMD ponad 95-procentowy udział w rynku. Najchętniej wybieranym modelem był AMD Ryzen 7 7800X3D, który znalazł ponad 190 nabywców, a seria Ryzen zajęła aż 28 z 32 miejsc na liście sprzedaży.
Prawie tydzień po premierze procesorów Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake) największy niemiecki internetowy sprzedawca podzespołów komputerowych nadal nie sprzedał ani jednej sztuki.
🔥 first Arrow Lake post launch sales numbers
AMD share shoots up to 95%ℹ️ Units
AMD: 730 units sold, 94.81%, ASP: 267
Intel: 40, 5.19%, ASP: 388ℹ️ Revenue
AMD: 195201, 92.64%
Intel: 15509, 7.36% pic.twitter.com/oaiyG8LO4L— TechEpiphany (@TechEpiphanyYT) October 29, 2024
Brakujące ogniwo w ofercie Intela?
Wysokie zainteresowanie procesorami AMD odbiło się na wynikach finansowych Intela. Procesory Core Ultra 200, mające przynieść oddech świeżości po problemach z serią Raptor Lake, nie znalazły się na liście sprzedaży Mindfactory. To sytuacja szczególnie niepokojąca, ponieważ w poprzednich miesiącach Intel miał nadzieję zdominować europejski rynek właśnie dzięki nowościom w serii Core Ultra.
Obecność Intela w zestawieniach sprzedaży detalicznej w USA, takich jak Amazon i Newegg, jest nieco bardziej widoczna – model Core Ultra 7 265K uplasował się na 27. miejscu w rankingu Newegg, a na Amazonie sprzedano go w liczbie co najmniej 100 egzemplarzy. Wciąż jednak nie przynosi to firmie znaczących wyników finansowych i, co gorsza, nie pozwala odbudować zaufania klientów.
Problemy techniczne i niewystarczająca wydajność
Niestety dla Intela modele Core Ultra 7 265K i Core Ultra 9 285K mają trudności z uzyskaniem stabilnej wydajności w grach oraz nie zapewniają znaczących wzrostów w porównaniu do starszych układów. Co prawda Intel wprowadził pewne usprawnienia w zakresie efektywności energetycznej, jednak to nie wystarczyło, by przyciągnąć klientów, którzy preferują procesory oferujące wyższą wydajność lub niższe ceny.
Konkurencyjne procesory AMD, mimo że starsze, wciąż zapewniają równie dobre lub lepsze wyniki w testach i zachowują stabilność podczas bardziej wymagających obciążeń. W efekcie, na rynku wyraźnie widać odwrót klientów od produktów Intela w stronę bardziej sprawdzonych rozwiązań od AMD.
Obecna sytuacja to kolejny cios dla Intela, który w ostatnich latach staje przed narastającymi problemami. Niedawne kontrowersje wokół awarii serii Raptor Lake osłabiły wizerunek firmy, a spadające przychody i osłabienie akcji skłaniają analityków do spekulacji o możliwym rozdzieleniu działów. Co więcej, prognozy na koniec roku są niepokojące: Intel może odnotować pierwszą roczną stratę netto od 1986 roku, co stanowiłoby historyczny moment dla amerykańskiego potentata technologicznego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS