Jak wszyscy wiemy, sytuacja na rynku półprzewodników nie wygląda zbyt ciekawie i znajdujemy się w samym środku globalnego niedoboru, który dotyka niemal każdą branżę związaną z elektroniką. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, uważa, że niedobór utrzyma się przez pozostałą część tego roku, osiągając najniższy poziom w drugiej połowie 2021 r., zanim sytuacja zacznie się poprawiać. W rzeczywistości kadra kierownicza nie spodziewa się, że popyt i podaż powrócą do normy przed 2023 rokiem. Gelsinger powiedział: “Nie spodziewam się, że przemysł chipowy powróci do zdrowej sytuacji podaży i popytu do 2023 r. Myślę, że w różnych branżach sytuacja wciąż się będzie pogarszać”. W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że czas realizacji, czyli czas, jaki upływa od złożenia zamówienia na półprzewodniki do faktycznego ich otrzymania, w kwietniu osiągnął 17 tygodni; był to najdłuższy czas realizacji odnotowany przez Susquehanna Financial od 2017 r. i był dużym skokiem w porównaniu z wynikiem 12,53 z poprzedniego roku.
Dyrektor Intela uważa, że ten rok upłynie pod znakiem niedoborów chipów, a sytuacja poprawi się dopiero przed 2023 rokiem.
W przeciwieństwie do producentów bez własnych fabryk, takich jak Apple, Qualcomm, MediaTek i innych, Intel posiada własne zakłady produkcyjne. Firma taka jak Apple projektuje własne chipy, ale zwraca się do największej na świecie fabryki kontraktowej TSMC w celu ich wyprodukowania. Gelsinger twierdzi, że dzięki posiadaniu własnych fabryk, Intel jest w stanie lepiej nadążać za popytem niż ci, którzy zlecają produkcję innej firmie. Dyrektor twierdzi, że popyt na chipy będzie nadal wysoki w ciągu najbliższych 10 lat dzięki spodziewanemu wzrostowi popytu na smartfony 5G, sztuczną inteligencję i pojazdy elektryczne.
Inni dyrektorzy, jak Hock Tan, dyrektor generalny Broadcom Inc., nie wierzą, że branża może utrzymać wzrost o więcej niż 5% w skali roku. Mimo że jego firma odnotowała 15% wzrost przychodów w ostatnim kwartale, Tan twierdzi, że produkcja chipów jest dojrzałym przemysłem, który powróci do niskiego wzrostu. Stany Zjednoczone przodują w sprzedaży i projektowaniu chipów, chociaż produkcja jest prowadzona przez tajwańskiego TSMC i południowokoreańskiego Samsunga. TSMC otworzy co najmniej jedną fabrykę w Arizonie nie później niż w 2024 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS