A A+ A++
Wiadomość
sprzęt i soft
7 października 2021, 13:25

Nowa fabryka Intela nie powstanie w Wielkiej Brytanii. Powodem jest fakt, że kraj ten nie należy już do Unii Europejskiej, czyli Brexit. Rozpatrywanych jest 70 lokacji w 10 państwach UE.

W SKRÓCIE:

  • Intel nie bierze Wielkiej Brytanii pod uwagę w planach rozbudowy produkcji w Europie z powodu brexitu;

Intel zamierza budować swoje fabryki także w Europie. Zwiększenie mocy produkcyjnych ma zaadresować problemy z dostępnością chipów. CEO firmy Pat Gelsinger twierdzi, że Wielka Brytania była brana pod uwagę jako jedna z możliwych lokalizacji, jednak tak było jeszcze przed brexitem. Wyjście z Unii Europejskiej wiele zmieniło i kraj ten został wykreślony z „listy Intela”.

Po brexicie… przyglądamy się krajom UE i liczymy na wsparcie.

Wypowiedź Pata, udzielona BBC, odpowiada także na pytanie „dlaczego brexit?”. Intel chce, by Unia Europejska partycypowała w kosztach przedsięwzięcia – firma po prostu liczy na dotacje. Łączna wartość inwestycji ma wynieść 95 miliardów dolarów w ciągu następnych 10 lat. Przedsięwzięcie o takim rozmiarze oznacza wielopłaszczyznowy rozwój i znaczne korzyści dla regionu.

Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w sprawie lokalizacji, jak również wsparcie ze strony UE… przed końcem tego roku.

Fabryki Intela często są mega-kompleksami, zasilanym przez własne elektrownie i oferującymi pracę dziesiątkom tysięcy ludzi. Pod uwagę branych jest siedemdziesiąt propozycji miejsc w dziesięciu krajach UE. Pat Gelsinger rozmawiał w Gdańsku z premierem Mateuszem Morawieckim, stąd można przypuszczać, że Polska posiada mocną pozycję wśród rozpatrywanych lokalizacji.

Może Cię zainteresować:

Intel uważa, że rynek półprzewodników powinien podwoić swoją wartość w ciągu 7 lat. Działania polegające na rozbudowie produkcji w USA i Europie mają zwiększyć stabilność łańcuchów dostaw. Wiele źródeł problemów w dostępności chipów wynika z nadmiernej centralizacji produkcji (szacunkowo ok. 80% wafli krzemowych wytwarzanych jest w Azji) i co za tym idzie – podatności na kryzysy, klęski żywiołowe i pandemie.

Intel nie wybuduje fabryki w Wielkiej Brytanii - powodem jest Brexit - ilustracja #1

Fabryka Intela w Arizonie. Źródło: Intel

Konkurenci Intela także planują inwestycje w produkcję – TSMC zamierza wydać 100 mld dolarów na rozbudowę, a AMD nawet ponad 200 mld. Rozwój zdolności wytwórczych jest nieunikniony i konieczny wraz z wykorzystaniem technologii procesorowych w coraz prostszych i tańszych urządzeniach. Czas pokaże, czy zbalansowana strategia Intela przyniesie lepsze skutki. Tymczasem polecam zapoznać się z aktualną ofertą procesorów tej firmy na Allegro.

Intel nie wybuduje fabryki w Wielkiej Brytanii - powodem jest Brexit - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuczne. Lasy Państwowe niszczą barykady Wilczyc, jest dużo policji. “Potrzebne wsparcie”
Następny artykułUlica Wodna w Sokółce zyskała nową nawierzchnię!