Nie od dziś wiadomo, że Intel napotkał mnóstwo problemów przy wdrażaniu 10 nm litografii, co spowodowało spore opóźnienia – na większą skalę proces technologiczny wprowadzono tylko w laptopach. Dopiero w nadchodzących miesiącach 10 nm proces rozrośnie się o procesory serwerowe Intel Ice Lake oraz konsumenckie jednostki 12 generacji Intel Alder Lake. Sporo osób zatem zastanawiało się jak będzie wyglądała sytuacja przy litografii 7 nm, która została zapowiedziana już spory czas temu. W nocy odbyła się prezentacja Intela, podczas której nowy CEO – Pat Gelsinger – opowiedział bliżej o najbliższych planach przedsiębiorstwa. Jedną z najważniejszych informacji tego wieczoru był fakt, że w drugim kwartale roku ukończony zostanie projekt układów Meteor Lake, które będą wytwarzane w litografii 7 nm EUV.
Intel zdradził kilka nowych szczegółów dotyczących najbliższych planów na przyszłość. Potwierdzono, że w drugim kwartale roku sfinalizowany będzie projekt układów Meteor Lake, które wykorzystają litografię 7 nm EUV. Premiera odbędzie się w 2023 roku. Ponadto Intel zainwestuje 20 miliardów dolarów w budowę dwóch nowych fabryk w USA w stanie Arizona.
Pat Gelsinger podczas przygotowanej konferencji Intel Unleashed: Engineering the Future potwierdził, iż prace nad 7 nm procesem technologicznym przebiegają zgodnie z planem. Projekt układów obliczeniowych Meteor Lake w 7 nm litografii zostanie ukończony w drugim kwartale tego roku. Ich premiera nastąpi w 2023 roku. Choć producent nie potwierdził, jaka architektura zostanie tutaj wykorzystana (prócz lakonicznej informacji o kompletnie nowej architekturze), sugeruje się że będzie to Redwood Cove. Co ciekawe, Intel potwierdził, że generacja Meteor Lake będzie się charakteryzować modułową budową, co oznacza że cały projekt będzie wykorzystywał różne rdzenie, podobnie jak w przypadku nadchodzącej generacji Alder Lake (połączenie rdzeni Golden Cove oraz Gracemont). Producent przyznał także, że niektóre elementy całej tej konstrukcji będą wytwarzane w zewnętrznych fabrykach. Choć nie potwierdzono tego, sugeruje się obecnie, że Meteor Lake będzie w pełni trójwymiarowym projektem, gdzie takie elementy jak np. rdzeń I/O będą tworzone np. w fabrykach TSMC. Producent natomiast potwierdził, że procesory Meteor Lake wykorzystają autorską technologię Foveros do łączenia różnych matryc w chipie (XPU).
W 2023 roku zatem zadebiutują konsumenckie procesory Intel Meteor Lake, które będą użyte zarówno w komputerach stacjonarnych jak również w laptopach. Oprócz tego na 2023 rok przygotowywane są serwerowe układy Granite Rapids – procesory z myślą m.in. o centrach danych również będą wykorzystywały nowe rdzenie, wytwarzane w procesie technologicznym 7 nm EUV w fabrykach Intela. Aby sprostać zapotrzebowaniu, producent zapowiedział budowę dwóch nowych fabryk w Stanach Zjednoczonych, w stanie Arizona. Według firmy, koszt ich budowy wyniesie 20 miliardów dolarów. Start produkcji w nowych fabrykach planowany jest w 2024 roku. Łącznie ma przynieść także ponad 21 tysięcy nowych miejsc pracy. Oprócz tego Intel zadeklarował zacieśnienie współpracy z firmą TSMC, na mocy której w 2023 roku pojawią się także inne procesory wytwarzane w fabrykach tajwańskiej firmy – tutaj jednak nie zdradzono żadnych szczegółów, o jakie dokładnie procesory chodzi. Mowa tylko o jednostkach zarówno konsumenckich jak i serwerowych. Podczas nocnej prezentacji, Pat Gelsinger pokazał również finalny projekt ich najwydajniejszego układu graficznego, przygotowanego z myślą o centrach danych i superkomputerze Aurora. Mowa oczywiście o układzie Intel Ponte Vecchio, wykorzystującym architekturę Xe-HPC oraz różne procesy technologiczne – część Ponte Vecchio produkowana będzie w fabrykach Intela, część w fabrykach TSMC.
Finalny, działający projekt układu graficznego Intel Ponte Vecchio (Xe-HPC, 10 nm, 7 nm, niektóre elementy wytwarzane w zewnętrznych fabrykach)
Źródło: Intel
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS