7-nanometrowy proces technologiczny Intela, nazywany przez firmę Intel 4 (co może wprowadzać w błąd), podobno wejdzie w fazę masowej produkcji w drugiej połowie tego roku.
Na sympozjum IEEE VLSI, które odbyło się w czerwcu, Intel spotkał się z innymi deweloperami, twierdząc, że jest gotowy do przejścia na niższą litografię, co znacząco wpłynie na rynek. Firma przekonuje, że Intel 4 zapewnia o 20% wyższą wydajność przy tym samym poziomie mocy lub mniejszym zużyciu i około 40% lepszej efektywności energetycznej przy użyciu tej samej częstotliwości taktowania. Podczas dyskusji Intel stwierdził również, że litografia Intel 4, wykorzystująca technologię EUV (po raz pierwszy, jeśli chodzi o Niebieskich), zwiększy gęstość tranzystorów dwukrotnie w porównaniu z 10 nm technologią Intel 7.
Na sympozjum IEEE VLSI, które odbyło się w czerwcu, Intel spotkał się z innymi deweloperami, twierdząc, że jest gotowy do przejścia na niższą litografię.
Trzeba przyznać, że start 7 nm produkcji to spore zaskoczenie, ze względu na opóźnienia w litografiach w ciągu ostatnich kilku lat, w szczególności z przejściem z 14 nm na 10 nm, co przekładane było latami. DigiTimes informuje również, że Intel zacznie wdrażać litografię Intel 3 w drugiej połowie przyszłego roku i oferować ma ona wzrost wydajności o 18% w porównaniu z Intel 4. Nie będzie to jednak niższy proces, ale ulepszona wersja 7 nm technologii (w dawnej nomenklaturze Intel 7+).
Intel 4 będzie stanowić bazę dla procesorów z serii Meteor Lake, czyli konsumenckich CPU 14. generacji oraz procesorów Granite Rapids z serii Xeon. Mamy nadzieję, że uda się utrzymać ten harmonogram i uniknąć rozczarowujących opóźnień jak poprzednio.
Przypominamy, że Intel Meteor Lake ma być serią procesorów zaprojektowaną z wykorzystaniem chipletu, pozwalającego na elastyczną architekturę (struktura kafelkowa) i technologię pakowania Foveros 3D. AMD i inne firmy planują wykorzystać podobną technologię w swoich produktach, w ramach litografii N5 i N4 od TSMC. Mówimy jednak o dość odległych planach, więc radzimy się do nich nie przywiązywać, gdyż wiele może do tego czasu ulec zmianie.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS