A A+ A++

Najnowsze doniesienia na temat globalnych dostaw procesorów od Canalys informują, że udział Intela w światowym rynku procesorów wzrósł o trzy procent rok do roku, osiągając 50 milionów sztuk w czwartym kwartale 2023 roku.

AMD zajęło drugie miejsce z ośmioma milionami egzemplarzy, podczas gdy Apple uplasowało się na trzeciej pozycji z sześcioma milionami. Niemniej jednak zarówno AMD, jak i Apple odnotowały spadek udziału w rynku, z odpowiednio jednoprocentowym i czteroprocentowym spadkiem dostaw. Ogólnie rzecz biorąc, Intel kontrolował aż 78%  rynku, podczas gdy udział AMD wyniósł zaledwie 13 procent.

Intel w czwartym kwartale 2023 roku sprzedał 50 milionów procesorów, czyli sześć razy więcej niż AMD.

Mimo że MediaTek i Qualcomm dominują w segmencie mobilnym, ich obecność na rynku komputerów osobistych jest niewielka. Niemniej jednak MediaTek odnotował w ostatnim kwartale imponujący wzrost o 27 procent, głównie dzięki sukcesowi Chromebooków. Według analityka Canalys, Bena Yeha, obie firmy mają potencjał zwiększenia swojego udziału w rynku poprzez dostarczanie procesorów dla urządzeń z systemem Windows w przyszłości.

Z raportu wynika również, że Intelowi udało się zwiększyć przychody ze swoich procesorów o dwa procent, osiągając 41 miliardów dolarów, podczas gdy przychody Apple wzrosły o osiem procent rok do roku, osiągając 8 miliardów dolarów. AMD odnotowało natomiast przychody w wysokości 5 miliardów dolarów, co stanowi sześcioprocentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Pomimo że Qualcomm i MediaTek nie przekroczyły jeszcze bariery 1 miliarda dolarów, Qualcomm liczy na nadchodzący ważny rok wraz ze zbliżającą się premierą układów SoC Snapdragon X Elite i X Plus.

Jeśli spojrzymy na dostawców komputerów osobistych, to Lenovo okazało się największym nabywcą procesorów Intela, odpowiadając za 25 procent wszystkich dostaw procesorów. HP, Dell, Acer i Asus znalazły się w pierwszej piątce, z udziałami odpowiednio 23 procent, 19 procent, 7 procent i 6 procent. W przypadku procesorów AMD, Lenovo ponownie zajęło pierwsze miejsce jako największy klient, z udziałem na poziomie 40 procent. Natomiast HP, Asus i Acer posiadały odpowiednio 29 procent, 14 procent i 6 procent udziałów.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzera ma już nowego partnera! Oni zbudują fabrykę w Jaworznie
Następny artykułStraż Miejska edukuje młodzież szkolną o niebezpieczeństwach cyfrowego świata