Chociaż oficjalna prezentacja 12. generacji procesorów od Intela jest już za nami, to nadal pozostało kilka niewiadomych. Wszystkie z nich powinny zostać rozwiane już lada dzień, 4 listopada, za sprawą niezależnych testów redakcji oraz youtuberów z całego świata. Nie zabraknie oczywiście i publikacji dotyczących modeli Intel Core i9-12900K oraz Core i5-12600K na łamach PurePC. Jedna z tajemnic została jednak odkryta już teraz. Flagowy Intel Alder Lake doczekał się bowiem delidu, czyli zdjęcia metalowego odpromiennika ciepła (IHS). Tym samym mamy okazję dowiedzieć się jak trudna lub łatwa jest to operacja oraz zerknąć na krzemowy rdzeń i poznać jego dokładne parametry.
Operacja zdjęcia odpromiennika ciepła z Intel Core i9-12900K jest szybka i prosta. Wymagane jest jednak rozgrzanie dedykowanego delidera do około 170°C, bowiem rdzeń przylutowany jest do IHS przy użyciu indu.
Procesory Intel Core i9-12900K i Intel Core i5-12600K w PurePC – Testy trwają! Zobaczcie co będzie w platformie LGA1700
Znany overclocker i entuzjasta Roman “der8auer” Hartung przypadkowo “zabił” swój egzemplarz Intel Core i9-12900K przy nieostrożnej zmianie układu chłodzenia (AiO). Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Niemiec postanowił wykorzystać CPU i spróbować zdemontować metalowy odpromiennik ciepła. W tym celu wykorzystał zaprojektowany i wykonany przez siebie aluminiowy “delider”, który tak jak poprzednie generacje będzie dostępny w sprzedaży. Wkłada się w niego procesor, nakrywa specjalnie wyprofilowaną metalową pokrywką, całość rozgrzewa opalarką do około 170°C, a następnie dokręca stopniowo śrubę, która przesuwa (zrywa) IHS, podczas gdy laminat pozostaje w miejscu.
Intel Alder Lake – Starsze układy chłodzenia mogą mieć problemy z kompatybilnością z procesorami nawet po wymianie zapinek
Na szczęście pod metalowym odpromiennikiem ciepła nie ma prawie wcale kondensatorów, a te które są znajdują się blisko rdzenia, a nie krawędzi laminatu. Tym samym cała operacja jest prosta i szybka. Wspomniane ogrzanie procesora jest wymagane by “puściło” lutowanie wykonane z indu między rdzeniem a IHS, a prócz tego pomaga z zastosowanym klejem. A jak wygląda krzemowy rdzeń Intel Core i9-12900K? Według pomiarów der8auera ma on 20,4 x 10,2 milimetrów, co przekłada się na powierzchnię 208 milimetrów kwadratowych. To niemal tyle samo co model z dwóch generacji wstecz, czyli Intel Core i9-10900K oraz o 73 mm² mniej niż w przypadku Intel Core i9-11900K. Trzeba jednak pamiętać, że nowa rodzina Intel Alder Lake-S przeszła na litografię 10 nm, a starsze procesory to były różne wersje 14 nm.
Intel Alder Lake – oficjalna prezentacja procesorów 12. generacji dla komputerów z hybrydową budową rdzeni x86
Nowy proces technologiczny wpłynął również na wysokość krzemowego rdzenia w Intel Core i9-12900K, który ma 0,46 milimetra. Dla porównania Intel Core i9-10900K miał 0,58 milimetra, a Intel Core i9-11900K 0,56 milimetra. Czyli obecny rdzeń jest o 22% niższy (“chudszy”) niż dwie poprzednie generacje. Co to oznacza? Cóż, rozkład i przewodnictwo cieplne wewnątrz procesora może być lepsze, a tym samym łatwiej będzie schłodzić całą jednostkę. Dla osób, które celują w ekstremalne OC i/lub ekstremalne chłodzenie, a tym samym planują chłodzić Intel Core i9-12900K na “gołym rdzeniu” warto podkreślić, że jeden z kondensatorów przy krawędzi laminatu (największy z nich oznaczony jako “part 1005”) ma dokładnie taką samą wysokość jak rdzeń – 0,46 milimetra. Więcej szczegółów dostępne jest w filmie Romana poniżej.
Źródło: der8auer
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS