Intel w ostatnich tygodniach sporo opowiada na temat swoich kart graficznych, głównie o modelach ARC A750 oraz ARC A770. Najpierw opisywaliśmy szczegóły techniki Intel XeSS, a później skupiano się także na omówieniu architektury Xe-HPG pod kątem wsparcia dla Ray Tracingu. Teraz producent opublikował kolejny materiał wideo, w którym prezentowane jest wnętrze referencyjnej karty graficznej w postaci modelu ARC A770 Limited Edition. Z kolei niższa karta ARC A750 może pochwalić się dużym potencjałem OC.
Intel kontynuuje prezentację poszczególnych kart graficznych ARC. Tym razem firma pokazała wnętrze i budowę karty ARC A770 Limited Edition. Z kolei niższy model ARC A750 w grze HITMAN III uzyskał stabilny zegar rdzenia na poziomie 2719 MHz, oczywiście po OC.
Ray Tracing na kartach graficznych Intel ARC – szczegóły architektury Xe-HPG oraz wydajność ARC A770 względem GeForce RTX 3060
Choć karta graficzna Intel ARC A770 Limited Edition (referencyjny projekt Intela) została pokazana już kilka miesięcy temu, aż do teraz nie wiedzieliśmy jak faktycznie ów model został zbudowany. Intel w najnowszym materiale rozłożył swój flagowy układ na czynniki pierwsze. Dowiedzieliśmy się na przykład, iż system chłodzenia składa się z dwóch wentylatorów autorskiej konstrukcji, sporego radiatora z ciasno ułożonymi żebrami oraz z komory parowej. Komora składa się głównie z dużego, miedzianego bloku, który przymocowano do czterech spłaszczonych ciepłowodów o wymiarach 10 x 3 mm. Nie brakuje tutaj także podświetlenia LED RGB – producent umieścił diody w czterech strefach, które mogą się podświetlać.
Intel XeSS przetestowane w Shadow of the Tomb Raider. Technika zaoferuje coś, czego nie znajdziemy ani w DLSS 2.X, ani w FSR 2.0
Płytka PCB karty graficznej z kolei jest dość skromna. Wykorzystano tutaj m.in. 6-fazową sekcję zasilania (w porównaniu do topowych modeli NVIDII tj. GeForce RTX 3090 Ti czy nadchodzący GeForce RTX 4090, u Intela wygląda to naprawdę skromnie, ale widocznie więcej dla układu graficznego ACM-G10 i pamięci GDDR6 nie potrzeba), osiem modułów GDDR6 (8 kości po 2 GB każda, referencyjny projekt Intela oferuje wyłącznie 16 GB pamięci). Do zasilania wymagane jest wpięcie jednej 6-pinowej i jednej 8-pinowej wtyczki zasilającej. Na śledziu znajdziemy tymczasem cztery wyjścia wideo, w tym jedno HDMI 2.1 oraz trzy porty DisplayPort 2.0. Tak, Intel w swoich kartach wykorzystuje w końcu najnowszy standard DisplayPort. Szkoda tylko, że nadal nie ma monitorów z tą wersją złącza…
Intel XeSS – producent omawia szczegóły techniki konkurencyjnej dla NVIDIA DLSS oraz AMD FSR 2.0 oraz ogłasza listę gier
W przypadku niższego w hierarchii modelu Intel ARC A750, producent zaprezentował możliwości w zakresie OC. Poprzez zwiększenie limitu mocy GPU (czyli współczynnika TGP, nie TBP!) ze 185 W do 228 W, udało się zwiększyć zegary rdzenia graficznego w grze HITMAN 3 do poziomu 2719 MHz. W takim scenariuszu, układ graficzny osiągnął temperatury rzędu 81 stopni, podczas gdy pamięci GDDR6 osiągnęły poziom 88 stopni. Wyniki te uzyskano na standardowym chłodzeniu powietrzem. Wygląda to nieźle, ale szkoda że nadal nie wiemy kiedy karty wejdą do sprzedaży.
Źródło: Intel, VideoCardz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS