A A+ A++

Base Camp Connect z Kanady to spółka oferująca skalowalne, cywilne, ratownicze i wojskowe rozwiązania z zakresu integracji łączności. Są to swego rodzaju węzły komunikacyjne, które pozwalają nie tylko na utworzenie sieci lokalnej w rejonie działań, niezależnie od lokalnej infrastruktury. Umożliwia również wymianę danych i komunikację głosową pomiędzy różnymi systemami komunikacji, w tym również szyfrowanymi. Pierwszym odbiorcą były kanadyjskie służby ratownicze i walczące z klęskami żywiołowymi, ale obecnie rozwiązania BCC wykorzystują również siły zbrojne i formacje specjalne w różnych zakątkach świata. Znalazły się wśród nich m. in. siły zbrojne Kanady i Indonezji, policyjne i ratownicze służby w USA oraz słynna francuska jednostka kontrterrorystyczna GIGN, należąca do francuskiej Żandarmerii Narodowej (fr. Gendarmerie Nationale). Urządzenia BCC-MIL oraz BCC-Tactical są również obecne na wschodniej flance NATO, zarówno w siłach powietrznych jak i wojskach lądowych.

Istotną cechą obu tych rozwiązań jest prosta obsługa oraz modułowość systemu. Te same urządzenia o identycznym sposobie obsługi i funkcjonalnościach, ale wyposażone w różne systemy szyfrowania i reprezentujące diametralnie odmienne poziomy bezpieczeństwa, mogą być wykorzystywane zarówno w aplikacjach ratowniczych jak i wojskowych. Zasada pozostaje zawsze ta sama. Do urządzenia można podłączyć za pomocą standardowych złączy do pięciu różnego typu radiostacji. Pozwalają one obsługiwać równocześnie pięć sieci, oraz zapewniać dowolne połączenia pomiędzy nimi, w podziale na grupy.

BCC-MIL i BCC-Tactical nie wymagają wymiany protokołów kryptograficznych czy ich udostępniania, gdyż korzystają z rozkodowanego sygnału wyjściowego z radiostacji. Oznacza to, że każdy z użytkowników może korzystać z odmiennego systemu kodowania, o ile wspólny jest standard dla sygnału wyjściowego, co w przypadku np. komunikacji głosowej jest standardem. Zależnie od wybranego przez użytkownika standardu bezpieczeństwa odpowiednio kodowana jest wymiana danych w samym węźle komunikacyjnym, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa wymiany tych danych. Dodatkowo urządzenia BCC pozwalają na wykorzystanie innych metod transmisji, na przykład komunikacji satelitarnej czy sieci lokalnych LTE. Jednocześnie można korzystać z 2-4 kart SIM, co pozwala zoptymalizować przepustowość łączy. Same w sobie również stanowią węzły dla łączności LTE oraz umożliwiają tworzenie sieci LAN/WiFi.

W przypadku braku sieci urządzenie tworzy własną, niezależną sieć teleinformatyczną, zapewniając bezpieczną komunikację. Komunikacja LTE może być wykorzystywana również do komunikowania się z użytkownikami łączności radiowej sprzęgniętej z węzłem BCC integrującym łączność, co pozwala rozszerzać doraźnie możliwości komunikacyjne. Możliwe jest również wykorzystywanie sieci LTE zabezpieczonych kryptograficznie. Całość jest zgodna ze standardami NATO i UE oraz kompatybilna z protokołem SIP.

W użyciu jest kilka różnych typów urządzeń, różniących się pod względem możliwości komunikacyjnych, przepustowości, masy i stopnia skomplikowania. W aplikacjach wojskowych, gdy w ciągu 5 minut trzeba stworzyć możliwość komunikacji pomiędzy niewielkimi siłami np. do 5 różnych krajów sojuszniczych można wykorzystać BCC-Tactical o masie 10 kg, który mieści się w odpornej na uderzenia walizie. Ten wariant jest przeznaczony do użycia w trudnych warunkach i pracuje w temperaturze -20 do +50 stopni Celsjusza i przy wilgotności sięgającej 95%. Urządzenie może połączyć jednocześnie pięć radiostacji, w tym łącze satelitarne oraz pracować na czterech kartach SIM jak również tworzyć sieć WiFi w standardzie 2.4 oraz 5 GHz. Całość można uruchomić w ciągu 5 minut, korzystając ze standardowego zasilania o napięciu 12 V i jest zabezpieczona przed „twardym wyłączeniem” czy krótkimi zanikami mocy.

image

Bardziej rozbudowana wersja, zdolna do zabezpieczenia komunikacji na poziomie brygady, czyli 2500 ludzi, to BCC-MIL mieszcząca się w niedużej skrzyni o masie 50 kg. Jest ona zgodna ze standardami MIL-STD 810G oraz MIL-DTL-901E. Urządzenie to przewidziane również do użycia w warunkach polowych, ponieważ jest odporne na wstrząsy i warunki pogodowe, choć nie tak ekstremalne jak „walizkowy” BCC-Tactical. Oznacza to funkcjonowanie w zakresie od -10 do +50 stopni Celsjusza, i wilgotności do 95%. Zasilanie odbywa się z sieci o napięciu 110 lub 220 V. Oprócz pięciu przyłączy dla radiostacji posiada cztery karty SIM i możliwość tworzenia sieci WiFi, ale również dwa łącza WAN i 24 porty PoE, co pozwala na utworzenie lokalnego węzła teleinformatycznego, korzystającego z pełnych możliwości wymiany danych zapewnianych przez wszystkie przyłączone systemy komunikacyjne.

Jak podkreśla producent, rozwiązania oferowane przez tego typu urządzenia są szczególnie przydatne przy zapewnianiu interoperacyjności różnych formacji lub też służb i sił zbrojnych różnych krajów w sposób prosty i bezpieczny dla wszystkich użytkowników. Bez skomplikowanych procedur związanych z tworzeniem wspólnych standardów kodowania i transmisji można w sposób łatwy dla użytkownika zapewnić kompatybilność komunikacji pomiędzy uczestnikami wspólnych działań. Można również zapewnić nie tylko łączność w zasięgu lokalnych radiostacji, ale też retransmisje za pośrednictwem na przykład komunikacji satelitarnej czy komercyjnych lub instytucjonalnych sieci teleinformatycznych. Są to rozwiązania szczególnie interesujące dla sił operujących na wschodniej flance NATO, gdzie standardem są działania sojusznicze w międzynarodowych grupach operacyjnych. Tutaj też stosowane są np. urządzenia BCC-MIL i BCC-Tactical kanadyjskich sił zbrojnych. 

Artykuł przygotowany we współpracy z Base Camp Connect

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaszubski design
Następny artykułKoronawirus. 38 nowych przypadków w regionie