Obecnie coraz częściej decydujemy się na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest automatyka budowlana. Dzięki niej możemy podnieść standard oraz bezpieczeństwo korzystania z biur czy lokali.
Dzięki automatyce budynkowej możemy także poprawić efektywność energetyczną oraz obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Za to dzięki fotowoltaice możemy zredukować koszty związane z energią elektryczną. Jak działa fotowoltaika z systemem automatyki budowlanej? Jakie korzyści wynikają z połączenia obu systemów? – Wyjaśniamy w poniższym artykule.
AUTOMATYKA BUDYNKOWA – CO TO?
Automatyka budynkowa to sieć urządzeń, które odpowiadają za sterowania różnego typu instalacjami, które znajdują się w budynku lub w jego otoczeniu. W skład tych instalacji wchodzi między innymi ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja oraz automatyczne sterowanie roletami.
System automatyki budynkowej tworzy inteligentny budynek, którego wiele funkcji może kontrolować, bądź sterować zdalnie. Technologię możemy wykorzystać zarówno w biurowcu jak i prywatnym domu.
Automatyka budowlana zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim usprawnia funkcjonowanie kilku różnych instalacji w codziennym życiu. Jednocześnie przynosi wiele oszczędności między innymi optymalizuje zużycie prądu.
System automatyki budynkowej umożliwia przede wszystkim:
-
Zdalne włączanie oraz wyłączanie światła
-
Ustawienie odpowiedniej temperatury oraz wilgoci w pomieszczeniu
-
Kontrolowanie rolet w pomieszczeniu co do godziny
-
Ochrona przed wtargnięciem osób postronnych
FOTOWOLTAIKA Z SYSTEMEM AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ
Jak już wspomniano powyżej system automatyki budynkowej może sterować zużyciem energii elektrycznej do obsługi instalacji takich jak klimatyzacja, oświetlenie czy inne układy elektryczne w domu. Możemy w ten sposób dostosować zużycie energii elektrycznej do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Z kolei fotowoltaika może generować energię elektryczną do systemów automatyki budynkowej. Kiedy promienie słoneczne padają na promienie zaczyna się proces przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Następnie wyprodukowany prąd trafia do falownika, gdzie jest zmieniany z prądu stałego na prąd zmienny, który możemy używać swobodnie do obsługi urządzeń elektrycznych w domu czy w biurze.
Zatem fotowoltaika może produkować prąd, który następnie będzie wykorzystywany do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy systemami zabezpieczeń. Możemy w ten sposób znacznie zredukować rachunki za energię elektryczną oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska.
Co więcej automatyczne systemy mogą również zoptymalizować wykorzystywanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Można w ten sposób monitorować ilość wytwarzanej energii i dostosować jej wykorzystanie do aktualnych potrzeb użytkownika. Istnieje także możliwość zarządzania energią elektryczną w jak najbardziej efektywny sposób, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić.
JAK FOTOWOLTAIKA WPŁYWA NA SYSTEM AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ
Panele słoneczne mogą zasilić wiele systemów elektrycznych w danym budynku. Mogą dostarczać energię elektryczną do oświetlenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. Zapotrzebowanie na energię może być dostosowane na bieżące potrzeby w zależności od pory dnia i warunków pogodowych.
Fotowoltaika może również zasilać system sterowania roletami i żaluzjami w budynku. W zależności od poziomu nasłonecznienia w danym pomieszczeniu rolety bądź żaluzje mogą automatycznie się opuszczać lub podnosić.
Instalacja fotowoltaiczna może również zasilać wentylację i klimatyzację. Natomiast system automatyki budynkowej będzie efektywnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Będzie również dobierać stopień pracy poszczególnych układów.
Energia wytworzona z paneli fotowoltaicznych może również zapewnić pracę systemowi zabezpieczeń. Mogą zasilić kamery przemysłowe, czujniki ruchu oraz systemy alarmowe.
Wszystkie powyżej wymienione systemy mogą być efektywnie zasilane z instalacji fotowoltaicznej, a automatyka będzie je aktywnie monitorować i regulować.
INSTALACJE OFF – GRID
Jeżeli decydujemy się na instalację fotowoltaiczną off – grid, czyli instalację niezależną od sieci energetycznej, potrzebny jest specjalny falownik wyspowy. Od pracy inwertera zależy niezawodność instalacji fotowoltaicznej. Element ten jest najbardziej narażony na awarię i w przypadku, gdy jest on uszkodzony instalacja przestaje działać.
Jako przykład dajmy falowniki firmy Victron Off-grid – jest to falownik pracujący niezależnie od zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, przez co pojawia się konieczność budowy instalacji wyspowej (czyli takiej która odseparowana jest od sieci). Urządzenie takie jest kompatybilne z magazynami energii.
PODSUMOWANIE
Instalacja fotowoltaiczna oraz automatyka budynkowa to dwa rozwiązania, które mogą ze sobą współpracować. Ich połączenie przynosi wiele korzyści w zakresie efektywnego wykorzystania energii elektrycznej.
Jeżeli posiadasz system automatyki budynkowej, to warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę. Jest ona źródłem czystej oraz co najważniejsze taniej energii elektrycznej. Fotowoltaikia zintegrowana z systemem automatyki budynkowej powinna przyniesie wiele korzyści oszczędnościowych oraz zredukuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do środowiska.
Połączenie obu systemów przyczyni się także do optymalnego wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. System automatyki budynkowej zapewni również możliwość pełnego monitorowania instalacji i podejmowanie zaawansowanych działań.
Myślisz o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol.
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS