Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wziął udział w międzynarodowym kongresie cyberbezpieczeństwa INSECON 2024 w Poznaniu. Polityk zapowiedział powstanie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.
Podczas pierwszego dnia międzynarodowego kongresu cyberbezpieczeństwa INSECON 2024 dowiedzieliśmy się sporo na temat pozycji Polski na światowej arenie świata cyfrowego. Nasz kraj znajduje się w stanie ciągłego zagrożenia ze strony wrogich służb cyfrowych i hakerów – rodzime wojska i eksperci odnotowują regularnie kolejne ataki, niektóre z nich dotyczą np. krajowej infrastruktury, inne zaś skierowane są przeciwko obywatelom. Wysoki poziom zagrożenia to na szczęście niejedyny “ranking” w którym znajdujemy się wysoko.
Zdaniem ministra Gawkowskiego, Polska to jeden z 5 najlepiej chronionych cyfrowo państw na świecie. Ministerstwo chce jednak ujednolicić i uskutecznić system cyfrowego bezpieczeństwa w kraju. W ramach kongresu INSECON 2024 zapowiedziano powstanie czegoś zupełnie nowego.
Po zapowiedzeniu nowych, dodatkowych środków dla komponentów wojskowych i cywilnych na cyberbezpieczeństwo, Krzysztof Gawkowski przeszedł do zapowiedzi powstania nowego zestawu praw, ustaw i strategii, które pozwolą różnym instytucjom państwowym współpracować i koordynować działania w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. To Krajowy System Cyberbezpieczeństwa:
Minister przyznał, że KSC to projekt, który został wcześniej odłożony na kilka lat, co okazało się być jednym z największych błędów. Teraz pomysł powraca, jego celem jest nowelizacja podstawowego prawa dotyczącego cyberbezpieczeństwa.
Ustawa ta została porównana do odpowiedzialności za infrastrukturę krajową. Wprowadzenie ma doprowadzić do cyfrowej suwerenności – minister wspomniał, że chce obronić kraj przed narzucaniem woli dostawców wysokiego ryzyka, zwiększyć odpowiedzialność za dane i jak współpracować międzynarodowo w obliczu zmian w sieci.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS