Żelazna Góra, to wieś, której mieszkańcy, biorąc sprawy we własne ręce, poprawiają komfort swojego życia. I tak właśnie powstała innowacyjna wiata.
Jak informuje Gmina Braniewo, w zeszłym roku sołectwo Żelazna Góra, dzięki podjętej inicjatywie przez Jakuba Bornusa, wójta gminy Braniewo, przystąpiło do procesu odnowy wsi pod hasłem „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla – miejscem, w którym warto żyć…”. W ramach tej inicjatywy mieszkańcy skorzystali z forum oraz szkoleń, które miały na celu chęć współuczestniczenia w procesach rozwoju regionu poprzez utworzenie grupy odnowy wsi.
Mieszkańcy, po szkoleniach, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Udało się powołać grupę roboczą, stworzyć Plan Odnowy Wsi Żelazna Góra oraz wypełnić i wysłać wniosek o dofinansowanie na budowę innowacyjnej wiaty w Żelaznej Górze. Jak czytamy na profilu FB Gminy Braniewo, dzięki olbrzymiej determinacji grupy roboczej i mieszkańców, a także przychylności wójta, udało się pozyskać środki z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” w kwocie ok. 20 tys. złotych, co dało 80 proc. kosztów całkowitych na budowę „Centrum Aktywności Lokalnej” czyli innowacyjnej wiaty.
Gmina Braniewo ze środków własnych dołożyła niecałe 5 tys złotych, czyli pozostałe 20 proc. kosztów całkowitych, co w sumie dało prawie 25 tys. złotych. Dzięki temu w Żelazne Górze powstała wiata.
Jak piszą pracownicy gminy, „Centrum Aktywności Lokalnej” to nie tylko wiata. Zamontowany został bowiem pakiet paneli słonecznych o mocy 160W wraz z akumulatorem o pojemności 90Ah oraz zestaw oświetlenia ledowego wiaty w formie taśmy LED dookoła wiaty, wzdłuż rozstawianego zadaszenia oraz wewnątrz. Zamontowana została również automatycznie rozkładana markiza o wymiarach 6m x 3,5m w kasecie a także 2szt. ławostołów.
„Centrum Aktywności Lokalnej”, z pewnością wpłynie na poprawę estetyki miejscowości i podkreśli uroki przepięknego krajobrazu wiejskiego. Będzie miało to wpływ na rozwój wspólnoty lokalnej przez stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, gościom, turystom i naturze oraz podniesie prestiżu wsi i jej aktywności poprzez utworzenie miejsca wypoczynkowo-rekreacyjnego.
K
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS