Innowacje wprowadzane w firmach pozwalają przezwyciężyć skutki wywołane przez pandemię – wskazało 88 proc. respondentów w badaniu o “wpływie pandemii na realizację projektów B+R w ramach programów NCBR”.
Innowacje wygrywają z pandemią
NCBR opublikowało raport z wynikami badania przeprowadzonego w marcu wśród beneficjentów Centrum. Wzięło w nim udział 1022 kierowników realizujących projekty B+R finansowane z funduszy unijnych i środków krajowych. W 59 proc. respondenci reprezentują przedsiębiorstwa, w 37 proc. jednostki naukowe, a w 4 proc. inne podmioty, w tym fundacje i stowarzyszenia.
90 proc. badanych oceniło, że pandemia miała wpływ na funkcjonowanie zatrudniających ich podmiotów, a 62 proc. przyznało, że wpływ ten był negatywny. Jednocześnie 64 proc. kierowników dostrzegło negatywny wpływ sytuacji na przebieg innowacyjnych projektów. Równocześnie 73 proc. kierowników projektu pozytywnie ocenia kondycję swojego przedsiębiorstwa lub instytucji w czasie pandemii.
Według 27 proc. respondentów pandemia stymuluje pracę nad nowymi produktami i usługami w ich podmiotach, a 21 proc. postrzega ją wręcz jako szansę na wzmocnienie działań B+R.
Zachowanie płynności w firmie
Jak ocenia NCBR, jednym z najważniejszych wniosków z badania jest to, że prowadzenie projektów ze wsparciem Centrum pomaga przezwyciężyć negatywne oddziaływanie pandemii, umożliwiając zachowanie płynności finansowej i uniknięcie redukcji zatrudnienia w obszarze badań i rozwoju.
– Z raportu jednoznacznie wynika, że realizacja projektów B+R w ramach naszych programów stanowi przynajmniej częściowe remedium na skutki wywołane przez pandemię koronawirusa – zaznaczył dyrektor Centrum Wojciech Kamieniecki.
Jak dodał, wprawdzie 41 proc. ankietowanych kierowników sygnalizuje, że z uwagi m.in. na splot czynników związanych z obecną sytuacją, projekt wiąże się z obciążeniem finansowym realizującego go podmiotu, jednak nie znajduje to odzwierciedlenia w planach beneficjentów dotyczących przerwania takiego projektu lub rozwiązania umowy o dofinansowanie.
– To podejście wskazujące na dużą determinację przedsiębiorców i naukowców w dochodzeniu do celu oraz hart ducha w przezwyciężaniu przeszkód. Świadczy także o zrozumieniu, że w przypadku projektów B+R spodziewany zysk jest odłożony w czasie – dodał Kamieniecki.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS