A A+ A++

Zmiany w amortyzacji

Dwie ważne zmiany nastąpiły w amortyzacji środków trwałych. Po pierwsze, podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku dochodowego (w tym działający w specjalnych strefach ekonomicznych) nie mogą już obniżać ani podwyższać stawek amortyzacji. Do końca 2020 r. było to dozwolone, a szef Krajowej Administracji Skarbowej w wielu opiniach zabezpieczających potwierdził, że takie manipulowanie stawkami amortyzacji przez spółkę działającą w SSE nie jest unikaniem opodatkowania.
Obecnie jest to już niedopuszczalne. Zakaz ten nie działa wstecz, dotyczy tylko środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 31 grudnia 2020 r.
Wskutek drugiej zmiany środki trwałe można uznać za używane (i stosować dla nich indywidualne stawki amortyzacji) tylko wtedy, gdy podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były one wykorzystywane przez inne podmioty przez sześć miesięcy (albo 60 miesięcy w niektórych przypadkach), a nie przez niego samego. Ta zmiana również dotyczy tylko środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 31 grudnia 2020 r.

9 proc. CIT

Z 1,2 mln euro do 2 mln euro wzrósł limit przychodów bieżących pozwalający na korzystanie z 9-proc. stawki CIT. Drugi limit odnoszący się do przychodów z poprzedniego roku się nie zmienił, bo już w 2020 r. wynosił on 2 mln euro.
Dzięki temu 9-proc. CIT może płacić w 2021 r. podatnik, któ … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDworczyk: Moderna może dostarczyć do końca I kwartału 2021 r. do Polski ok. 800 tys. dawek szczepionek
Następny artykułMożesz zgłosić miejsce przebywania bezdomnych