A A+ A++

Polskie prawo podatkowe jest bardzo zawiłe, a trudności dodaje fakt, że niektóre dokumenty, należy składać bez wezwania i w określonym terminie. Na rynku są jednak dostępne narzędzia, dzięki którym każda informacja podatkowa może zostać złożona szybko i poprawnie.

  1. Krajowa Informacja Skarbowa

  2. Informacja podatkowa przez internet

Wiedzę na temat podatków można czerpać samodzielnie lub z pomocą specjalistów – księgowych i doradców podatkowych. Z ich usług korzystają głównie przedsiębiorcy, jednak w sporadycznych przypadkach, również osoby prywatne, którym ulgi podatkowe czy samo wypełnianie formularzy sprawia problemy.

Krajowa Informacja Skarbowa

Zarówno dla osób fizycznych, prowadzących lub nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i dla osób prawnych, swoje usługi świadczy Krajowa Informacja Skarbowa. To jednostka organizacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, do której każdy może zadzwonić lub napisać wiadomość e-mail i zapytać o rozwiązanie nurtujących go problemów. Do zadań Krajowej Informacji Skarbowej należy nie tylko odpowiedź na pytania dotyczące podatków i cła, ale również wydanie interpretacji indywidualnej na wniosek podatnika. Interpretacje indywidualne leżą w gestii dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – to on wydaje interpretację i się pod nią podpisuje. Aby wszcząć procedurę, należy złożyć do KIS odpowiednie dokumenty i uiścić opłatę skarbową. Natomiast infolinia podatkowa jest bezpłatna – można na nią zadzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i telefonów komórkowych, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00.

Informacja podatkowa przez internet

Chociaż Krajowa Informacja Podatkowa udziela rzetelnych informacji, to nierzadko za mało, aby podatnik mógł wypełnić stosowną deklarację na portalu podatkowym lub w formie papierowej. Co więcej, przeciętny podatnik może zwyczajnie nie zrozumieć informacji przekazanej przez pracownika infolinii. Wówczas warto sięgnąć do innych źródeł wiedzy, pozwalających szybko i prawidłowo wypełnić potrzebne dokumenty. Takim źródłem jest m.in. strona przyjazne-deklaracje.pl, na której podatnik może znaleźć niezbędne, a co ważne, aktualne informacje dotyczące równego rodzaju podatków. Przedsiębiorcy mogą tam przygotować deklarację DT-1, określającą podatek od środków transportowych. Co więcej, wszystkie zobowiązane osoby znajdą tam wzory dokumentów dotyczących podatku leśnego, rolnego, od nieruchomości czy informacji w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stosowna deklaracja podatkowa może zostać nie tylko przygotowana przez podatnika, ale również od razu wysłana do odpowiedniego organu. Do wysyłki elektronicznej potrzebny jest Profil Zaufany podatnika lub profil ePUAP.

Wypełnienie informacji podatkowej przez internet nie jest trudne. Wystarczy kierować się wskazówkami umieszczonymi bezpośrednio na dokumencie, a wcześniej zapoznać się z poradami zamieszczonymi na stronie. Praktyczny kalkulator pilnuje, aby podatnik nie zrobił błędu w obliczeniach – automatycznie dobiera stawki, na podstawie których wylicza wysokość podatku. Zadaniem podatnika jest wpisanie prawidłowo swoich danych osobowych oraz danych pojazdu, terenu lub innej rzeczy, której dotyczy dana deklaracja podatkowa. Tak przygotowane dokumenty można wydrukować i zanieść osobiście do organu podatkowego (urzędu skarbowego, urzędu miasta, itp.) lub wysłać je online, korzystając z ogólnie przyjętych rozwiązań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHolandia. O włos od śmierci. Piesza w ostatniej chwili uciekła przed nadjeżdżającym pociągiem
Następny artykułTarnobrzeg. Inwazja krwiopijców – będzie kolejne odkomarzanie