A A+ A++

Tani węgiel – przepisy nie wskazują precyzyjnie gminy jako organu właściwego do złożenia wniosku o zakup taniego węgla za maksymalnie 2000 zł/tona. Zamiast stosować proste przepisy, nabywcy węgla muszą najpierw dokonać ich wykładni.

Od dziś obowiązuje ustawa z 27 października o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Gdzie składać wnioski o zakup taniego węgla za 2000 zł/t?

Art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że w przypadku gdy zakup preferencyjny paliwa stałego następuje w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej w gospodarstwie domowym, zakupu węgla dokonuje się na wniosek o zakup preferencyjny. W przepisie brakuje zwrotu „wniosek składa się w gminie” wskazującego jednoznacznie, że gmina rozumiana jako organ, urząd jest jego adresatem.

Jak powinien brzmieć przepis?

Przykłady prawidłowo zredagowanych przepisów znajdziemy w ustawach, które wprowadziły dodatek osłonowy i węglowy, do pelletu, oleju opałowego, gazu LPG, drewna i dodatek elektryczny. Porównajmy z nowymi przepisami art. 2 ust. 12 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Przepis jednoznacznie stanowi:

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek”.

Taki przepis jest stałym elementem każdej ustawy, która wprowadzała kolejne dodatki mające pomóc rozwiązać obecny kryzys.

Czy ustawa o tanim węglu powinna zostać znowelizowana?

Czy obowiązująca od dziś ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego jest wadliwa i powinna zostać natychmiast znowelizowana? Nie, gdyż sytuację ratuje wykładnia uwzględniająca wszystkie jej przepisy. Ustawa wprowadza następujące reguły:

1) zakup węgla w gminie następuje na wniosek,

2) gmina zajmująca się dystrybucją węgla weryfikuje wnioski m.in. pod kątem sprawdzenia posiadania przez wnioskodawcę prawa do dodatku węglowego,

3) jeżeli na terenie gminy zakup węgla jest dokonywany od innego podmiotu niż gmina, to trzeba mu przedstawić zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o posiadaniu prawa do kupna taniego węgla. Czyli jego zakup w składzie węgla wymaga pójścia do gminy, otrzymania zaświadczenia i przedstawienia go sprzedawcy węgla.  

Z wszystkich tych reguł można wyprowadzić interpretację, że dokumenty związane ze sprzedażą węgla muszą „przejść” przez gminę jako organ i jej urzędników. A ta sprawdza i je weryfikuje. Wniosek o zakup taniego węgla składa się więc w gminie.

Ale osoba nie będąca prawnikiem, próbując znaleźć w ustawie przepis mówiący wprost, komu i gdzie należy złożyć wniosek o zakup węgla, takiego przepisu tam nie znajdzie.

Wniosek o tani węgiel za 2000 zł/tona

Wniosek nie ma charakteru urzędowego. Każda gmina opracuje go na własną rękę. Poniżej przykład takiego wniosku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUżywają tego w Ukrainie. Rosjanie chwalą się 70-letnią bronią
Następny artykułPOWIAT. Oświęcim w ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce