Możliwość wglądu w księgi wieczyste za pośrednictwem internetu to duże ułatwienie, które odczuwają i z którego korzysta wiele tysięcy osób każdego dnia. Do niedawna mogli to robić wyłącznie ci, którzy poszli do sądu. Codziennie, biorąc pod uwagę wszystkie sądy, które prowadzą księgi wieczyste w systemie internetowym, przeglądanych jest około 20 tysięcy ksiąg wieczystych. Przeglądanie ksiąg w sądzie może być uciążliwe, zatem internetowe księgi wieczyste są najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej, iż taka usługa jest zupełnie darmowa.
System teleinformatyczny EKW
Od przeszło kilku lat wszelkie księgi wieczyste zakładane są, jak i prowadzone w systemie teleinformatycznym EKW (czyli Elektroniczne Księgi Wieczyste), nad którym nadzór sprawuje Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych.
Uruchomienie tegoż systemu teleinformatycznego spełniło jedną spośród najważniejszych zasad, które rządzą instytucją ksiąg wieczystych – zasadę powszechności dostępu do ksiąg wieczystych i ich jawności.
Bezpłatne przeglądanie treści dotyczących ksiąg wieczystych
System EKW znaleźć można pod adresem strony internetowej, która została udostępniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
Dzięki użyciu systemu dostęp do przeglądania zawartości ksiąg wieczystych jest całkowicie bezpłatny. Warunkiem jest jedynie podanie numeru właściwej księgi wieczystej.
Reguluje to dokładnie ustawa z dn. 6 lipca 1982 roku o hipotece i księgach wieczystych, artykuł 36, punkt 6: „Każda osoba, która zna numer księgi wieczystej, może bezpłatnie ją przeglądać przy pomocy systemu teleinformatycznego”
Przeglądanie treści ksiąg wieczystych w systemie EKW
Przeglądanie ksiąg wieczystych przy pomocy systemu EKW polegać będzie na wywoływaniu na ekranie monitora aktualnej albo całkowitej treści odnośnie do księgi, która nas zainteresowała. Dzięki temu uzyskamy dostęp do wszelkich informacji, które zawarte są w wybranych działach ksiąg wieczystych.
Z pewnością pierwszym krokiem powinno być podanie w okienku wyszukiwarki (na stronie: https//ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) numeru księgi wieczystej, którą pragniemy przeglądać:
Przeglądaną za pośrednictwem systemu EKW księgę możemy wydrukować przy pomocy opcji standardowych, które dostępne są w przeglądarce internetowej. Istotne będzie jednakże to, iż w ten sposób wydrukowana księga wieczysta nie będzie mieć mocy dokumentu, który wydaje sąd. Jest to tylko wydruk roboczy.
W systemie EKW nie ma możliwości przeglądnięcia akt dotyczących ksiąg wieczystych (czyli dokumentów, na podstawie których dokonano w nich wpisów) – ponieważ te ciągle prowadzone są wyłącznie w papierowej formie. Celem zapoznania się z kątami konieczne jest udanie się do Sądu Rejonowego, odpowiedniego ze względu na położenie nieruchomości, dla której prowadzona jest konkretna księga wieczysta. Dokumenty znajdujące się w aktach księgi wieczystej można przeglądać tylko w obecności pracownika sądu, notariusza i osoby posiadającej interes prawny.
Jak można ustalić numer księgi wieczystej?
Celem bezpłatnego przeglądnięcia treści ksiąg wieczystych kluczowe będzie posiadanie ich numeru. W chwili, kiedy tego numeru nie posiadamy, możemy pozyskać go na drodze urzędowej dzięki złożeniu odpowiednich wniosków:
- wniosek o wydanie wyrysu i wypisu z rejestru budynków i gruntów, który należy zgłosić w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego,
- wniosek udzielenie informacji odnośnie do numeru księgi wieczystej, który trzeba złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.
Poza uiszczeniem opłaty na etapie składania wniosków konieczne będzie także podanie prawnego interesu co do nieruchomości – tylko pod takim warunkiem można uzyskać dokument, na którym zostanie podany numer księgi wieczystej. Jest to dosyć duże utrudnienie.
Księgi wieczyste – za co trzeba będzie zapłacić?
Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych pobierze od nas opłaty od wniosków o wydanie:
- zaświadczenia na temat zamknięcia księgi wieczystej,
- wyciągu z księgi wieczystej,
- odpisu z księgi wieczystej.
Wymienione powyżej wnioski mogą zostać złożone bez problemu elektronicznie dzięki internetowemu systemowi EKW (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) albo też osobiście w odpowiednim Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości, której dotyczą wybrane księgi wieczyste.
Formularz i wniosek, jak i aktualne wysokości opłat, można znaleźć także na odpowiedniej stronie internetowej. Cena wydawanego dokumentu może być różna, w zależności od formy wydania (wersja do samodzielnego wydruku, albo wersja papierowa) i jego rodzaju.
Płatności są także nieodzowną częścią postępowania w przypadku ksiąg wieczystych, na przykład w przypadku ich zakładania, czy też podczas składania wniosku o wykreślenie wpisu, albo wpis do księgi wieczystej. Mowa tutaj o opłatach sądowych, których wysokość regulowana jest przez ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku na temat kosztów sądowych w sprawach cywilnych Dz.U.z 2010 roku Numer 90, poz. 594, z późniejszymi zmianami.
źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/ksiegi-wieczyste/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS