A A+ A++

Najnowszy raport przygotowany przez Reuters Institute pokazuje bardzo niepokojący trend. Wynika z niego, że dla młodzieży głównym źródłem informacji nie są profesjonalni dziennikarze, lecz internetowi influencerzy oraz celebryci.

Źródło fot. Unsplash | Malte Helmhold

i

Współczesna młodzież nie tylko nie potrafi żyć bez swojego smartfonu, ale jak się okazuje, w zupełnie inny sposób zdobywa informacje o świecie. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Reuters Institute, dla młodych ludzi głównym źródłem newsów nie są profesjonalni dziennikarze, lecz influencerzy oraz celebryci.

Influencerzy głównym źródłem informacji

W raporcie możemy przeczytać, że 55% użytkowników TikToka i Snapchata, a także 52% użytkowników Instagrama, wiedzę o świecie czerpie od internetowych osobowości. Tymczasem jedynie 33% pozyskuje je od mediów głównego nurtu, zaś 42% od pracujących w nich dziennikarzy. Raport powstał w oparciu o badanie przeprowadzone na 94 tys. osób pochodzących z 46 krajów.

Facebook wciąż pozostaje znaczącym źródłem informacji spośród wszystkich sieci społecznościowych, lecz jego popularność ciągle spada. Jeszcze w 2016 roku aż 42% osób wykorzystywało go do zdobywania informacji, natomiast obecnie korzysta z niego jedynie 28% badanych. Aktualnie na pozycji lidera znajduje się TikTok, z którego wiadomości czerpie aż 44% użytkowników w przedziale wiekowym 18-24 lata i jest to wynik o 5% wyższy niż przed rokiem.

Nowy trend jest bardzo niepokojący nie tylko z punktu widzenia mediów, utrzymujących się z reklam oraz subskrypcji. Badanie przeprowadzone przez USC Marshall School of Business wykazało, że influencerzy stanowią największe źródło fake newsów.

Coraz powszechniejsze fake newsy

Influencerzy mogą więc bardzo łatwo wprowadzać swoich odbiorców w błąd. Tymczasem młodzież często nie potrafi samodzielnie weryfikować otrzymywanych informacji, więc będzie wierzyć w to co im podsuwają.

Wiele internetowych osobowości reklamuje także wśród swych fanów produkty lub usługi mogące stanowić zagrożenie. Na szczęście rządy państw zaczynają powoli zauważać ten problem i np. Francja przygotowała nowe prawo, regulujące aktywność influencerów w mediach społecznościowych. Zatwierdzone przez senat 1 czerwca przepisy, zakazują im reklamowania m.in. niebezpiecznych diet, chirurgii kosmetycznej oraz kryptowalut. Każdy kto je złamie, musi liczyć się z grzywną w wysokości do 300 tys. euro oraz pozbawieniem wolności na dwa lata.

Korzystanie z influencerów jako głównego źródła wiadomości, nie jest więc najlepszym pomysłem i miejmy nadzieję, że młodzi ludzie wkrótce sami to zrozumieją. Pozostaje tylko wierzyć w to, że nie przekonają się o tym zbyt boleśnie.

Influencerzy głównym źródłem wiadomości dla młodzieży; niepokojące wnioski nowego raportu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestyn i turniej dla Hani Karlińskiej
Następny artykułУ Червонограді відкрили центр для постраждалих від домашнього насильства