A A+ A++

Głównym aktorem tego tygodnia był NBP, poczynając od posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej po spór prezesa Glapińskiego z członkiem zarządu Pawłem Muchą. Poza tym ponownie inflacja była odmieniana przez wszystkie przypadki i szerokości geograficzne. Oto mijający tydzień na najciekawszych wykresach ostatnich dni. 

Inflacyjna przyszłość Polski, zaskakująca decyzja RPP, złote zakupy i koniec Rosji
fot. Vitalii Vodolazskyi / / Shutterstock

NBP opublikował najnowszą prognozę inflacji i PKB. Listopadowa projekcja inflacji przewiduje, że jej odczyt będzie wyższy na końcu okresu prognostycznego, niż wynikało to z poprzedniego raportu. NBP bierze pod uwagę rewizję w górę dynamiki cen energii oraz możliwość zmiany polityki fiskalnej po uformowaniu nowego rządu.

NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na trzecią z rzędu obniżkę stóp procentowych. Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów koszty kredytu w NBP pozostały bez zmian.

NBP

Październik był już siódmym miesiącem z rzędu, w którym Narodowy Bank Polski raportował zwiększenie rezerw złota. W tegorocznej edycji “złotego wyścigu” NBP ustępuje pola jedynie Ludowemu Bankowi Chin.

Bankier.pl

Podczas wystąpienia przed Dumą państwową szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina odpowiedziała na pytanie, czy gospodarka kraju zostanie zniszczona w ciągu 3 lat i wskazała na jej największy problem, o czym poinformowała rosyjska prorządowa telewizja RBK.

Tradingview

Za sprawą efektu bazy związanego z zeszłoroczną czeską tarczą antyinflacyjną statystyki za październik pokazały silny wzrost inflacji CPI w Czechach. Nie uwzględniając tego czynnika, byłaby już niższa od 6%.

Według oficjalnych danych chińskich władz wskaźnik mierzący bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Państwie Środka po raz pierwszy od 25 lat był na ujemnym poziomie. Stoją za tym geopolityka oraz wyprowadzenie zysków przez zagraniczne firmy. Kapitał odpływa, czemu Pekin, póki co nie może zaradzić.

Bankier.pl na podstawie danych safe.gov.cn

Równo trzy lata temu na rynkach pojawiła się informacja, że Pfizer ma szczepionkę przeciwko COVID-19. Indeksy giełdowe na wieść, że pandemia może zostać szybko zakończona, rozpoczęły rajd, który trwał przez rok. Miliardy dolarów zarobione na szczepionkach to już wspomnienie, co pokazują ostanie wyniki kwartalne.

Chartmaker

Polscy turyści płacili w 2022 roku najmniej za noclegi w UE – wynika z danych Eurostatu. W 2022 r. mieszkańcy UE odbyli 1,08 miliarda podróży turystycznych z co najmniej jednym noclegiem – dodano.

Eurostat

Węgry stały się ostatnim krajem Unii Europejskiej, w którym inflacja spadła poniżej 10%. Udało się tego dokonać dzięki niższym cenom paliw. Nadal jednak w szybkim tempie drożały usługi.

We wtorek 7 listopada cena akcji Starward Industries wyznaczyła nowe historyczne dno w reakcji inwestorów na premierę gry „The Invincible” inspirowanej prozą Stanisława Lema. Tytuł zebrał w pierwszych godzinach „bardzo pozytywne”, ale nieliczne recenzje od graczy, co może sugerować brak sukcesu sprzedażowego, najbardziej interesującego akcjonariuszy.

Bankier.pl
Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwietowanie 11 Listopada w Chorzowie: Impreza przy Stadionie Śląskim
Następny artykułChopin przez Dolny Śląsk