A A+ A++

Za sprawą efektu bazy w marcu inflacja konsumencka zwolniła we wszystkich państwach strefy euro za wyjątkiem Malty i Słowenii, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za to we wszystkich państwach eurozony ceny wzrosły w porównaniu do lutego.

Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy
Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy
fot. monticello / / Shutterstock

Inflacja HICP w strefie euro wyhamowała w marcu do 6,9 proc. wobec 8,5 proc. w lutym i 7,1 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Jest to najniższy odczyt od lutego 2022 r.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Wyraźne spowolnienie inflacji jest zasługą efektu wysokiej bazy. Po zeszłorocznym ataku Rosji na Ukrainę mocno w górę poszły ceny paliw, a wraz z nimi punkt odniesienia dla dzisiejszych danych o dynamice cen. W bieżącym miesiącu Eurostat zanotował spadek cen w kategorii energia o 0,9 proc. w porównaniu do marca 2022 r. W lutym roczny wzrost wynosił 13,7 proc.

Coraz szybciej wciąż drożała żywność, alkohol i papierosy – o 15,4 proc. rdr wobec 15 proc. rdr miesiąc wcześniej i 14,1 proc. w styczniu. Przyspieszał również wzrost cen usług – do 5 proc. rdr wobec 4,8 proc. w lutym i 4,4 proc. na początku roku. Nieznacznie zwolniła za to dynamika cen dóbr przemysłowych – do 6,6 proc. rdr wobec 6,8 proc. w poprzednim miesiącu i 6,7 proc. w styczniu.

Inflacja bazowa – wyliczana z pominięciem żywności, energii oraz alkoholu i papierosów – przyspieszyła zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów do 5,7 proc. wobec 5,6 proc. w lutym. To najwyższy odczyt w historii serii danych Eurostatu sięgającej 2001 r.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Jako że efekty bazy zakłócają porównanie w perspektywie rocznej, szczególną uwagę warto zwrócić na dane w ujęciu miesięcznym. W porównaniu do lutego ceny w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. – szacuje Eurostat. Jest to najwyższa miesięczna dynamika od października (1,5 proc. mdm). W lutym wyniosła 0,8 proc. mdm, przerywając 3-miesięczną serię spadków. Szczególną uwagę zwraca wzrost cen żywności nieprzetworzonej aż o 1,9 proc. i zmniejszenie cen energii o 2,2 proc.

W ujęciu rocznym inflacja zwolniła w marcu w niemal wszystkich państwach strefy euro. Nadal najszybciej rosły ceny w państwach bałtyckich: na
Łotwie (17,3 proc.), w Estonii (15,6 proc.) i Litwie (15,2 proc.), a tuż za podium znalazła się Słowacja (14,8 proc.). Po
drugiej stronie inflacyjnej tabeli uplasowały się Luksemburg
(3 proc.) i Hiszpania (3,1 proc.). Inflacja w Holandii spadła aż o 4,4 punkty procentowe, czyli prawie o połowę – do 4,5 proc. Na Malcie pozostała stabilna (7 proc.), a przyspieszyła jedynie w Słowenii – o 1 p.proc., do 10,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do lutego ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wszystkich państwach eurozony. Najszybciej drożały dobra w Portugalii (2 proc. mdm) i Grecji (1,6 proc. mdm), najwolniej – w krajach Beneluksu – o 0,2 proc.

Warto pamiętać, że zmiany wskaźników inflacji cenowej (a
niekoniecznie samej inflacji) w wielu państwach są zasługą
nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. W rezultacie wskaźniki
inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze
sobą porównywalne.
Urzędowe limity
cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia
wskaźnika HICP (albo CPI)
, ale nie na spadek inflacji samej w sobie
rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza.

Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od
najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między
wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak
GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują
nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarmark Wielkanocny pod „płaszczką” już jutro
Następny artykułKolejny zawodnik zostaje w Norwidzie