Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 proc.
Inflacja 2023. Każda pomoc kiedyś się skończy
W środę Rada Polityki Pieniężnej czwarty raz z rzędu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa – stopa referencyjna – wynosi więc 6,75 proc. Ostatnia podwyżka stóp miała miejsce we wrześniu 2022 roku. – Nie założyłbym się, że przez cały nowy rok stopy pozostaną bez zmian – komentował Maciej Samcik w TOK FM. Rozmówca Adama Ozgi nie miał też najlepszych informacji dla tych wszystkich, którzy spłacają kredyty.
Głównym czynnikiem, który będzie miał wpływ na decyzje RPP, będzie inflacja. Jak mówił Samcik ewentualne podwyżki stóp procentowych pojawią się, kiedy w Polsce inflacja nie będzie spadać, “tak szybko, jak w innych krajach i różnica między poziomem inflacji i stóp procentowych będzie znacznie mniejsza niż u nas”. – Wtedy my stracimy atrakcyjność np. dla inwestorów, którzy będą chcieli kupić polskie obligacje. To spowoduje, że złoty się osłabi. I wtedy RPP będzie zmuszona, żeby podwyższać stopy procentowe – tłumaczył.
Posłuchaj:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS