Z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że drugi miesiąc z rzędu tempo wzrostu cen znalazło się w celu inflacyjnym określonym przez Narodowy Bank Polski.
Inflacja w marcu. Co wynika z danych GUS?
Inflacja w marcu w relacji rocznej wyniosła 1,9 proc. i jest to wynik najniższy od pięciu lat. Natomiast na przestrzeni miesiąca dynamika pozostała dodatnia i wyniosła 0,2 proc. Z kolei inflacja bazowa wyniosła 4,6 proc.
ZOBACZ: Inflacja w lutym 2024. Pierwszy taki odczyt od trzech lat
Ze szczegółowych danych GUS można dowiedzieć się, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w stosunku do marca 2023 roku obniżyły się w tempie 0,2 proc.
Wyższy spadek odnotowały jednak ceny nośników energii, bo o 0,4 proc. Natomiast ceny paliwa były tylko nieznacznie niższe – o 0,1 proc. niż przed rokiem.
“Na takie wielkanocne życzenia czekaliśmy” – skomentował tę wiadomość premier Donald Tusk. Na jego wpis ripostą zareagował były szef rządu Mateusz Morawiecki. “Wszedł Pan na ostatnią minutę, nie dotknął pan piłki, ale za to pierwszy pobiegł do kibiców po gwizdku. To w skrócie przebieg pana meczu z inflacją” – napisał.
Czy inflacja wzrośnie? Eksperci ostrzegają. “W następnych miesiącach”
Mimo że wskaźniki gospodarcze prezentują się obecnie najlepiej od lat, to eksperci przewidują załamanie.
“Marzec to dołek inflacji w tym roku, kolejne miesiące przyniosą jej wzrost spowodowany przez czynniki administracyjne oraz lekkie przyspieszenie inflacji bazowej” – skomentowali piątkowy komunikat na platformie X analitycy i ekonomiści PKO Banku Polskiego. Jak dodali “będzie ona jednak rosła z bardzo niskiego punktu startowego”.
ZOBACZ: Inflacja w styczniu 2024. Zaskakujące dane GUS
Drugim ważnym czynnikiem będzie powrót 5-procentowego podatku VAT na żywność. Przypomnijmy, że zerowa stawka obowiązywała od 1 lutego 2022 oku. Jak przypomina Interia Biznes, choć część sklepów zapowiedziała, że “VAT bierze na siebie”, tak nie wszystkie podmioty na rynku będą mogły sobie na to pozwolić.
Jeszcze przed ogłoszeniem przez sieci promocji ekonomiści z PKO BP prognozowali, że powrót podatku może przyczynić się do podbicia kwietniowego odczytu o 0,8 punktu procentowego. Jednak na tle akcji marketingowych dane GUS mogą być w następnym miesiąc wyższe o ok. 0,4 p.p.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS